Uygur pilavı

Pilav, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygurların en çok sevdikleri yemeklerden biridir. Genellikle pirinç, kuzu eti, havuç, soğan ve yağdan yapılan Uygur pilavının görünüşü, kokusu ve tadı güzel olduğu gibi, besin değeri de yüksektir. Pilav, Uygurların bayram sofralarının ve misafirlere verilen ikramların vazgeçilmez unsurudur. 

Uygur pilavının kökeni, 1000 yıl önce yaşamış ünlü bilgin İbn-i Sina'ya dayanır. Yaşlanınca hastalanan İbn-i Sina, birçok ilaç denemiş, ancak bir sonuç alamamış. Sonunda havuç, soğan, pilav ve kuzu etinden yapılan pilavla sağlığına yeniden kavuşmuş. Bu pilavın sağlığa yararlı olduğu, günümüzde modern bilimle kanıtlanmıştır. Havucun, insan vücuduna güç verdiği, susuzluğu giderdiği ve beyni beslediği tespit edilmiştir. Soğan da zengin vitamin ve mineral içeriyor. Pirinç ve kuzu eti de çok besleyicidir. 

 Uygur pilavı, normalde tuzlu yemek olmasına rağmen.Kuru üzüm, kayısı ve şeftali gibi kurumuş meyveler katılarak hazırlanan tatlı pilavlar çeşitleri de vardır. İnsan vücuduna daha fazla enerji verdiği için genellikle kışın yenir. Yazın ise, pilava yumurta, marul, patates ve biber de pilava eklenebilen malzemeler arasındadır. 

Eğer eve çok değerli misafir gelirse, Uygurlar hazırlanmış etli pilavın üstüne beş altı büyük Uygur mantısı koyarak "Mantılı Pilav" hazırlarlar.Malzemeler:


-1 Kg Koyun Eti
-4 Su Bardağı Pirinç
-1 Su Badağı sıvı yağ veya zeytinyağı
-2 Adet Kuru Soğan
-6 Su Bardağı su, yeteri kadar tuz
-6 Büyük Boy havuç
-1/5 Su Bardağı taze bezelye veya konserveYapılışı:
Isınmakta olan yağa piyaz doğranmış soğanı koyarak hafif kahve rengini alınca eti ilâve edin, eti soğanla birlikte, yeteri miktarda tuz ilâve ederek 10-15 dk. orta ateşte kavurun. Ardından kibrit çöpü kalınlığında rendelenmiş havucu da ilâve ederek, havucun içine arzu ederseniz bir yemek kaşığı şeker ilâve edip, 8-10 dk. kavurun.
Havuç iyice pişmiş rengi değişmiştir, altı su bardağı suyu ekleyin, kısık ateşte en az, 15-20 dk. Pişirin.

Öte yandan bir saat önceden, sıcak suda bekletilerek nişastası alıncaya kadar yıkanıp süzülmüş pirinci tencerenin ateşini kıstıktan sonra, malzeme alta çökünce eti süzerek alın, ateşi tekrar hızlandırarak fazla karıştırmadan pirinç suyunu çekince, üzerine bezelyeyi ve eti döşeyip, 20 dk. Demlemeye bırakın, etli havuçlu, pilâvınız hazır.

  • Etiketler: pilav, ibni sina, pirinç, uygur, uighur, uyghur, gökbayrak, yemek, hazırlanışı, mazlemeler, havuç, bezelye, konserve, bardak, su, kazan, ateş, soğan, yağ