Buhar Mantısı (Mantu)

Malzemeler:

1 kg kıyma

1 kg kuru soğan

2 yemek kaşığı kimyon

1- 2 tatlı kaşığı karabiber

1- 2 tatlı kaşığı pul biber

2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı.

Tuz


Hamur için:

2 yumurta

Yaklaşık 4 büyük kâse un

2 tatlı kaşığı kadar tuz

Ilık su

Sos:

Bir miktar tereyağı salça ile yakılır.

Sarımsaklı yoğurt hazırlanır.

Arzuya göre acı biberli sos kullanılır.

 

Yapılışı:

Un çukur bir kaba alınıp ortası havuz gibi açılır ve yumurtalar kırılır. Tuz serpilir ve ılık sudan yavaş yavaş ekleyerek aynı su mantısının hamuru gibi sert bir hamur yoğrulur. Hamur pürtüksüz hale gelene kadar hasıllanır. Topaklara ayrılarak yarım saat kadar dinlendirilir.

Diğer yandan soğanlar küçük küçük kıyılır ve diğer malzemelerle birlikte kıymaya katılır. İki yemek kaşığı zeytinyağını da kıymaya daha güzel pişmesi için katmanızda fayda var.

Topaklardan biri alınıp su mantısı gibi açılır. Yaklaşık 8-10 cm kare civarında parçalara bölünür ve kıymadan bir miktar ortasına konur. Önce bohça gibi dört köşesi birleştirilir. Sonra karşılıklı kalan köşelerden tutulup birleştirilir. Daha basit şekilde de katlayabilirsiniz elbette. Süzgeçlere yapışmaması için hafif yağ sürülür ve aralıklı olarak dizilir. Tüm mantı açılıp bitince kaç süzgeç kullandıysanız üst üste konur.

En alt tencereye yarıdan biraz fazla su konup kaynatılır. Kaynama başladığında üzerindeki kapak alınarak en üstteki süzgecin üzerine kapatılır ve tüm süzgeçler tencerenin üzerine konur. Orta ateşte kapak açılmadan 40 dakika pişirme işlemi uygulanır.

Zaman dolduğunda ocak kapatılır ve sıcak olarak sosla birlikte servis yapılır. Afiyet olsun.

"Buhar Mantısı Kazanı"


  • Etiketler: uygur, buhar, mantı, kazan, gökbayrak, yemek, doğu türkistan