• 22.4.2023
  • 82647 defa okundu

Bugün tüm islam aleminde ramazan bayramı kutlamaları yapılırken ana vatanımız Doğu Türkistan bayramları kutlayacak ne bir aile, ne bir yuva ,nebi anne baba, ne bir çocuklara harçlık verecek aile büyükleri var hepsi Çin’in karanlık mahzenlerinde işkence tecavüz hakaretlerle günlerini geçirmeye çalışıyorlar.

Bu gün Çin in resmi haber sitesinde Doğu Türkistan’ı nasıl sömürdüklerini nasıl çaldıklarının haberini yapmışlar Doğu Türkistan zenginliğini çala çala bitiremişler ben bu yazıyı değerli Doğu Türkistanlı dostlarımla paylaşmayı uygun gördüm takdir sizlerin …

Yılın ilk çeyreğinde, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin dış ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80,3 artarak 68 milyar 70 milyon yuana ulaştı. Bu rakam, ülke ortalamasından 75,5 puan yüksek olarak ülkenin birinci sırasında yer aldı.

Bugün düzenlenen, “Xinjiang’da yüksek nitelikli kalkınmanın ilerletilmesi” konulu basın toplantısında bölgenin dış ticaretiyle ilgili veriler açıklandı.

Xinjiang’da, dış ticaretteki bu devamlı artışla yılın sonunda elverişli bir performans gösterilmesine sağlam temel atıldığı da aktarıldı.

Verilere göre, ocak-mart aylarında, Xinjiang’ın Orta Asya’daki beş ülkeyle ithalat ve ihracat hacmi yüzde 84,5 artışla 51 milyar 180 milyon RMB’ye çıktı, bu rakam aynı dönemde Xinjiang’ın toplam dış ticaret değerinin yüzde 78,1’ini oluşturdu.

Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan, sırayla Xinjiang’ın en büyük üç büyük ticaret ortağı konumunda.

Xinjiang’ın Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) üyeleriyle ithalat ve ihracat hacmi sırayla yıllık yüzde 77,4 ve yüzde 16,6 arttı.

Bunun yanı sıra aynı dönemde Xinjiang’ın Avrupa Birliği’yle (AB) ithalat ve ihracat hacmi yıllık bazda yüzde 54,4 arttı.

ÇAL ÇAL BİTMEZ DOĞU TÜRKİSTAN ZENGİNLİĞİ KATİL ÇİN

  • Kaynak: https://criturk.com/yilin-ilk-ceyreginde-xinjiangin-dis-ticaret-hacmi-yuzde-803-artti/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için