• 17.09.2022
  • 68816 defa okundu

Doğu Türkistan’da bir millet yok edilirken Pekin’i sessiz gözlerle izleyen, BM’de vahşeti kınayan oylamalarda el kaldırmayan İslam ve Türk dünyasının duyarsızlığı utanca dönüştü. Özbekistan Cumhurbaşkanı, Çin liderine ‘Dostluk Nişanı’ taktı. Vicdanları kanatan fotoğrafa ‘Batı kadar bile tavır sergilenmedi. Soykırıma dur denileceğine üstüne bir de madalya takılıyor’ tepkileri geldi.

Doğu Türkistan’daki vahşet BM raporuna da yansıdı. Pekin’in Kovid’i bahane ederek başlattığı açlık karantinası ise zulmün kesintisiz sürdüğünü gösterdi. Bu süreçte düzenlenen Şanghay zirvesi Çin’e tepki için bir zemin olarak görüldü. Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, Erdoğan’a “Dünya 5’ten büyük sözü Çin’i de kapsıyor. Şi’ye soykırımı durdurmasını söyleyin” çağrısında bulundu.

İNSANLIK SUÇU GÜNDEME BİLE GELMEDİ

Ancak geçmişte Ankara’nın cılız tepkisi dışında Türk ve İslam dünyasının sergilediği duyarsız tavır Semerkant’ta da yaşandı. Liderler ilişkilerin geliştirilmesi mesajları verdi. İnsanlık suçu gündeme getirilmediği gibi Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın, Çin lideri Cinping’e ‘Üst Düzey Dostluk Nişanı’ takması tepkilere yol açtı. Sosyal medyada ‘Topluca katledilen Uygurlar unutuldu. Bu utanç unutulmaz’ paylaşımları yapıldı.

SOYKIRIMCI ÇİN'E UTANÇ MADALYASI

Çin’in Doğu Türkistan’da devam ettiği Uygur soykırımına BM dahil dünya seyirci kalmaya devam ederken Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen Shangay İş Birliği Zirvesi’nde bu zulüm utancı madalya ile taçlandırıldı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Çin lideri Şi Cinping’e ‘Üst Düzey Dostluk Nişanı’ taktı. Yaşananlara diasporadaki Uygurlar ‘Soykırıma dur deneceğine üstüne bir de
madalya takılıyor’ tepkisi gösterdi. Türk liderlerden Çin’e soykırımı durdurma çağrısı yapılması istendi.

Doğu Türkistan’da Sincan Özerk Bölgesi’nde terör olaylarını bahane ederek 2017’den beri soykırım uygulayan Çin zulmüne dünyanın gözü önünde devam ediyor. Son olarak Kovid karantinası bahanesiyle insanları 40 gün boyunca açlığa mahkum eden Çin’e BM Raporları’nda “Pekin soykırım yapıyor” denilmesine rağmen başta Müslüman ve Türk cumhuriyetlerinin eleştirmemesi tepki çekiyor. Pekin’in son olarak Kovid’i bahane ederek başlattığı açlık karantinası ise zulmün kesintisiz sürdüğünü gösterdi. Evlerinde açlığa mahkûm edilen Uygurlardan bazılarının açlıktan bazılarının hastalıktan öldüğü ve bazılarının da dayanamayarak yaşamına son verdiği belirtiliyor.

UYGURLAR LİDERLERE ÇAĞRI YAPTI

Bütün bu işkence, cinayet, soykırım delilleri ortada dururken bu süreçte düzenlenen Şanghay zirvesi Çin’e tepki için bir zemin olarak görüldü. Bunun için Uygurlar Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türki cumhuriyetlerin liderlerine çağrılarda bulundu. Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, Erdoğan’a “Dünya 5’ten büyük sözü Çin’i de kapsıyor. Şi’ye soykırımı durdurmasını söyleyin” çağrısında bulundu.

SOYKIRIM GÜNDEME BİLE GELMEDİ

Ancak geçmişte Ankara’nın tepkisi dışında Türk ve İslam dünyasının sergilediği duyarsız tavır Özbekistan’ın kadim şehri Semerkant’ta da yaşandı. Liderler zirveler düzenleyerek ilişkilerin geliştirilmesi mesajları verdi. İnsanlık suçu gündeme getirilmediği gibi ev sahibi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Çin lideri Şi Cinping’e “Üst Düzey Dostluk Nişanı” taktı. Nişanın takıldığı görüşmeye ilişkin konuşan Mirziyoyev, Orta Asya bölgesinin kalkınması ve ulaşımı açısından stratejik öneme sahip ‘Çin-Kırgızistan-Özbekistan’ demir yolunun yapımına başlanması konusunda tarihi anlaşmaya varılmasından duyduğu memnuniyeti açıkladı. Özbekistan ile Çin işbirliğinin artacağını söyledi.

TÜRKLERİN KATİLİNE NİŞAN VERİLDİ’

Ayrıca işki ülke arasında madenlerin işletilmesi alanında işbirliğini, inşaat alanında işbirliğini, dijital ekonomi alanında yatırım işbirliğini, toplam değeri 15 milyar dolar olan ticaret, ekonomi ve yatırım işbirliğini içeren toplam 15 belge imzalandığı ifade edildi. Yaşananlara Uygurlar sosyal medyadan tepki gösterdi. Uygurlar sosyal medyada “Topluca katledilen Uygurlar unutuldu. Bu utanç unutulmaz” paylaşımları yapıldı. Ayrıca Uygurlar “Özbekistan Uygur Türklerinin katili Kasap Çin Nazi liderine ‘Üst Düzey Dostluk Nişanı’ verdi” ve “Özbek Diktatörü Şevket Mirziyoyev tarafından Çin Nazist lideri Uygur soykırımı planlayıcısı Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e üst düzey dosluk nişanı verdi” paylaşımları da yaptı.

ANKARA’DA UYGURLARA PEKİN MÜDAHALESİ

Çin’in Uygurları Kovid bahanesiyle evlerinde açlığa mahkum etmesi Ankara’da da protesto edilmek istendi. BM’nin Ankara ofisi önündeki gösteriler sırasında polisin “Çin’de yapamayacağınızı burada da yapmayacaksınız” dediği belirtildi. Polisin sert müdahalesi ve yaka paça gözaltı uygulaması yapması tepki çekti. Yaşananlar sonrası Doğu Türkistan STK’larına ve Uygurlara air sosyal medya hesaplarından “Gündüz Çin elçiliğinde eylem yapmalarına izin verilmeyen Doğu Türkistan’lılar BM temsilciliği önünde gece de eylemlerine devam etmek istediler. Emniyet müdahalesi sonucu yol kenarında kalan Müslüman Uygur Türklerinin cami avlusunda durmasına dahi izin verilmedi.”, “Her şeyi anlarım da Müslümanların cami avlusunda durmasını bile yasaklamayı anlamam.”, “Cumhur ittifakı bugün de ‘Çin’in güvenliğini’ Ankara’da Müslüman Uygur Türklerini şiddetle susturarak sağladı” paylaşımları yapıldı. Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ise paylaşımında “Ankara’da BM önündeki protestodan sonra BM temsilcisine Çin’in Doğu Türkistan raporunu verdik. Çin’in 5 milyon Uygur’u hapsettiğini ve virüs bahanesiyle 1.5 aydır insanları açlıktan ölüme terk ettiğini ve Uygurlar üzerinde biyolojik silah test ettiği endişemizi belirttik” dedi.

  • Kaynak: https://www.karar.com/dunya-haberleri/uygurlarin-sesi-olacaklarina-zalime-nisan-taktilar-utanc-madalyasi-1687573
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Özbekistan.Şanghay zirvesi .

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için