• 21.11.2022
  • 3921 defa okundu

Çin, Doğu Türkistan'da Uygur Türklerini Kovid-19'u gerekçe göstererek, steril olmayan bir ortamda ölüm karantinasına aldı.

Çin, Uygur Türklerine yaşattığı zulme devam ediyor. Doğu Türkistan'da Uygurlara adeta Çin işkencesi yapılıyor. Karar Gazetesi'nin haberine göre; Çin, koronavirüs (Kovid-19) salgını bahanesi ile Uygurları ölüm karantinasına aldı. Sağlıklı kişilerin, Kovid-19 salgını bahanesi ile pis bir ortama götürüldüğü görülen videoda, hiçbir sağlık personelinin olmadığı, tedavi ekipmanlarının yer alamadığı görülüyor.

Zorla götürüldüğünü ve tecrit altında olduğu söyleyen bir Uygur Türkünün kayıt altına aldığı videoda, ortamın adeta bir toplama kampına benzediği görülürken, videoyu çeken kişi, "Ben de buraya getirildim. Burası çok büyük bir salon. Burada bulunan kişiler, hastalandıkları takdirde onları tedavi edecek sağlık ekipmanları veya herhangi bir doktor ve sağlık personeli bulunmuyor. Akşam, genç bir kişi az daha ölecekti. Kendisi kalp ve tansiyon hastasıymış. Burasını dezenfekte edecek ve kalan kişileri mikroplardan koruyacak herhangi bir ekipman bulunmuyor. Ortam çok kötü, pis ve sağlıksız durumda. Şu gördüğünüz camekan bölmede beyaz halatlılar kalıyor ve içeride mikropları öldürmek için şok lambaları bulunuyor" şeklinde o anları kayıt altına aldı.

"EN AZ 600 KİŞİ VAR"

Videoyu çeken Uygur Türkü, zorla tutuldukları yerde en az 600 kişinin olduğunu aktararak şu ifadeleri kullandı:

"Burada şu anda 600 kişi var. Beyaz önlüklülerin kaldığı bölmede bulunan dezenfekte aletlerinin hiç birisi çalışmıyor. Şu dolaplarının haline bir bakın. Burada kalan kişilere, sürekli olarak ellerini en az 15 saniye süre ile yıkamaları, temizliğe dikkat etmelerini ve pencereleri açarak havalandırmaları söyleniyor.

"TECRİT Mİ TEDAVİ Mİ?"

Burayı görüyorsunuz. Burası tecrit ya da toplama merkezi mi yoksa hastalık ve tedavi yöntemleri için insanlar üzerinde deney yapılan bir yer mi? Yani bu hastalık ne kadar sürede bulaşır kaç dakikada etkisini gösterir? Mehmet’e bulaşırsa kaç dakikada etkisini gösterir? Belli değil."

"POKER OYNAYIN DEDİLER"

Görüyorsunuz, temizlik fırçası ile çöpleri alma aleti ne kadar pis? Sanki uzun zamandır hiç kullanılmamış gibi. Burası bir hastane mi? Bizi buraya ne amaçla getirdiler? Biz buraya ne için geldik? Sağlıklı insanları buraya zorla topladılar ve kimse ile görüşmeyeceksiniz diyerek mahalle mahalle, ev ev kontrol ederek evlerimize kapattılar. 'Dışarıya çıkılması, birbirimizle görüşmemiz ve toplanmak yasaktır' talimatı ile tecrit ettiler. Bu kez ise mahalle ve evlerimizden bizleri buraya zorla getirerek kapattılar. Şu sağlıksız ortamda sağlam gelen insanların hepsini hasta yapacaklar.

Bu kez kapattıkları bu yerde de bizlerin bir araya toplanmamızı, birbirimizle sohbet etmemizi, poker oynayarak vakit geçirmemiz gerektiğini söylüyorlar. Gördüğünüz gibi burası bir acayip yer. Bu uygulama kimin aklı ile yapılıyor? Buna cevap verecek birileri var mı?

GİTMEYİ KABUL ETMEYENLER TUTUKLANDI

Tüm bunların haricinde görevlilerin zorlamalarına karşı çıkan Uygurluların ise tutuklandığı ve hala tutukluluklarının devam ettiği öğrenildi.

 

 

  • Kaynak: https://www.durusthaber.com/uygurlara-cin-iskencesi-koronavirus-bahanesiyle-olum-karantinasi/223351/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için