• 12.09.2023
  • 491382 defa okundu

Uygur yazar, şair Tahir Hamut Izgil, TYB Gençlik biriminin düzenlediği “Doğu Türkistan’da ve Diasporada Uygur Edebiyatı” konulu söyleşide konuştu.

9 Eylül 2023 tarihinde, Türkiye Yazarlar Birliği Mehmet Akif Divanı'nda yapılan programı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk yönetti.

Doğu Türkistan'daki baskının ve soykırımın arttığı yıllarda üç yıl hapis yattıktan sonra ABD gitmek zorunda kalan ve burada çeşitli etkinlik ve sempozyumlarda ülkesinde yaşanmakta olan soykırım ve baskıyı anlatmaya devam eden yazar şair Tahir Hamut Izgil yaptığı konuşmada Uygur edebiyatının geniş bir yazar ve şair kadrosuna sahip olduğunu söyledi.

İnsanların hayatları tehlikedeyken edebiyat düşünmenin, eser yazmanın ve okumanın oldukça zor olduğunu belirten Izgil, “Doğrusu, canımızı kurtardığımız için bir teselli var ama diğer taraftan dostlarımız, arkadaşlarımız tutuklanırken, yakınlarımız kaybolurken vatandan uzağa gitmenin bir mahcubiyeti var ama bu haklı davamızın dünyaya anlatılması için bu gerekliydi.” diye konuştu.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin Doğu Türkistan hassasiyetini büyük bir memnuniyetle izlediğini belirten Tahir Hamut Izgil, Uygurların Türkiye’yi manevi vatan olarak gördüklerini, Uygur dilinin, edebiyatının ve kültürünün Türkiye’de tanınması için her türlü iş birliğine açık olduğunu belirtti.

Gençlerin büyük il gösterdikleri söyleşinin sonunda TYB Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Enes Kala, yazar Tahir Hamut Izgil’e TYB’nin yayınlarından hediye etti.

 

  • Kaynak: https://www.tyb.org.tr/uygur-yazar-izgil-uygurlar-turkiyeyi-manevi-vatan-olarak-goruyor-62473h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Tahir Hamut Izgil,Türkiye Yazarlar Birliği ,Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ,ABD

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için