• 1.12.2022
  • 4270 defa okundu

Doğu Türkistan'da, kapılar kapatıldığı için dışarı çıkamayan 44 kişinin öldüğü binada annesi ve kardeşlerini kaybeden Uygur Türk'ü genç yürekleri dağladı: "Bacaklarım titriyor ağabey..."

Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri'ne soykırım uygulayan Çin'de koronavirüs vakaları nedeniyle uygulanan kapanmalar protestolara neden oldu.

"Sıfır vaka" politikası diyerek insanları evlerine kitleyen Çin, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de katliama neden oldu.

Urumçi'de 21 katlı bir binada 24 Kasım günü gece yarısı elektrikten kaynaklı yangın meydana geldi. 5 katı yanan binada 44 Uygur Türk'ü hayatını kaybetti. 4 saat süren yangına, itfaiye ekipleri çok geç müdahalede bulundu.

İstanbul'da bulunan Çin Konsolosluğu önünde bir araya gelen Uygur Türkleri, Çin'in Doğu Türkistan'da, Uygur Türkleri'ne karşı yaşanan zulümlere dikkat çekmek istedi.

"UYGURLU GENÇ: "BACAKLARIM TİTRİYOR AĞABEY"

Doğu Türkistan'da, kapılar kapatıldığı için dışarı çıkamayan 44 kişinin öldüğü binada annesi ve kardeşlerini kaybeden Uygur Türk'ü gencin açıklamaları yürekleri dağladı. Genç, çevredikilere ailelerinin fotoğraflarını gösterdikten sonra cenazelerini bile yapamıyoruz diyerek acısını paylaştı.

Uygurlu genç, sözlerine şöyle devam etti: "7 senedir annemin sesini bile duyamıyorum. Bak, şu 3 yaşındaki kardeşim yanarak vefat etti. Ben daha bunlara bile seslenemiyorsam daha ne yapayım...? İnsanlık değil mi abi ya bu... Sen 7 senedir görüşemediğin annenin cesedini görsen ne yaparsın abi?..."

BATUHAN ÇOLAK'TAN TEPKİ

Batuhan Çolak, Uygurlu gencin feryadına yönelik şu ifadeleri kullandı. Çolak, Bu video tam kalbimin üstüne oturdu... Çin'in abuk subuk önlemleri nedeniyle kapılarını kapattığı binada çıkan yangında 44 Türk ölmüştü. O yangında annesi ve kardeşlerini kaybeden gencin söyledikleri: "Müslüman olmasam intihar ederdim, bacaklarım titriyor ağabey..."

Çolak, "Ayakta durmakta zorlanan bu soydaşımıza bile bağırdılar. Diyecek söz bulamıyorum. Ne yapılabilir onu da kestiremiyorum. Ama bu güzel kardeşimizden ülke adına özür diliyorum. Allah cennetinde buluştursun inşallah sizleri. Kahrolsun zalim Çin yaşasın Doğu Türkistan."

  • Kaynak: https://www.aykiri.com.tr/uygur-turk-u-genc-yurekleri-dagladi-bacaklarim-titriyor-agabey/30652/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için