• 27.10.2022
  • 3485 defa okundu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bünyesinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülke, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı soykırıma karşı ses yükseltti. Türkiye Cumhuriyeti’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Uygur Türklerinin ciddi bir şekilde insan hakları ihlaline maruz kaldığının altını çizerek, “Çin’i, BM Yüksek Komiserliğinin raporundaki tavsiyeleri uygulamaya teşvik etmek, hepimizin ortak sorumluluğu” ifadesiyle çağrıda bulundu.

Doğu Türkistan’da zulüm altında kalan Uygur Türklerine yapılan baskılar devam ediyor. Uygur Türkleri Çin rejiminin uyguladığı soykırıma ses çıkarılmasını bekliyor. Bu bağlamda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülke ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komiserliği, Uygur Türklerinin haklarının korunması için çağrıda bulundu.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmada Uygur Türklerinin temel haklarının ve dini özgürlüklerine ciddi bir şekilde ihlal edildiğini ve kültürel kimliklerinin tehlike altında olduğunu belirtti. Sinirlioğlu, Uygur Türklerinin kültürel mirasını nesiller boyu sürdürebilmesi için temennide bulunarak, insan hakları ihlallerinin uluslararası toplumda dile getirilmesi gerektiğini vurguladı.

“UYGUR TÜRKLERİNİN İNSAN HAKLARI İHLALİNE SESSİZ KALAMAYIZ”

Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yapılan soykırıma sessiz kalınmaması gerektiğini ifade eden Sinirlioğlu, “Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklarına yönelik sistematik insan hakları ihlallerine kayıtsız kalamayız. Çin’i, BM Yüksek Komiserliğinin raporundaki tavsiyeleri uygulamaya teşvik etmek, hepimizin ortak sorumluluğu. Tarih, ülkeleri ekonomilerinin büyüklüğüne veya küresel hedeflerine göre yargılamayacak. Tarih, ülkeleri toplumdaki en savunmasız insanlara nasıl davrandığına göre yargılayacak” dedi.

 

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/politika/turkiye-dahil-19-ulkeden-uygur-turkleri-icin-cagri-sessiz-kalamayiz/453330/
  • Etiketler: Uygur Türkleri,Çin,BM.Feridun Sinirlioğlu,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için