• 23.02.2024
  • 765608 defa okundu

Türkiye'nin önde gelen medya kuruluşları 20 Şubat 2024'te Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), Çin devleti için casusluk faaliyeti yürüten yedi kişiyi tespit ettiğini ve casuslardan altısının tutuklandığını, bir kişinin ise arandığını bildirdi. Yer alan haberlerde Çin adına casusluk faaliyeti yürüten kişilerin Doğu Türkistan teşkilatları, liderleri ve Doğu Türkistan diasporasının önde gelen isimleri hakkında faaliyetler yürüttüğü belirtilmiştir.

Tutuklananların kimlikleri, isimleri ve suçları henüz açıklanmasa da Türk güvenlik teşkilatlarının bu eylemi, Çin'in Türkiye'de uzun yıllardır yürüttüğü ve son yıllarda giderek artan casusluk faaliyetlerine karşı güçlü ve açık bir darbedir. Tutuklular hakkında kesin hüküm verilmesi polis ve adli makamların soruşturma ve sorgulamasına bağlı olsa da Birliğimiz, Türkiye'de faaliyet gösteren kurum ve kişilerin güvenliğini ciddi anlamda tehdit eden, devlete zarar veren bu tür casusluk faaliyetlerine karşı yürütülen sert ve haklı mücadelenin yanındadır. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak Doğu Türkistan halkı adına bu mücadele için Türk güvenlik güçlerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Doğu Türkistan diasporasının çoğunluğunu oluşturan Türkiye başta olmak üzere, dünya genelinde Çin istihbarat teşkilatları adına çalışan, diaspora fertleri arasında çatışma ve kargaşanın önünü açan, Doğu Türkistan davasına zarar vermeye çalışan, asılsız bilgiler yayarak halkımızın toplumsal uyum ve birliğini etkilemeye çabalayan casus sayısı sadece 7 ile sınırlı değildir.

Bu sebeple, Türk istihbarat ve polis teşkilatlarının daha sıkı soruşturmalar yürütmesini, casusları tasfiye etmesini ve cezalandırmasını talep ediyoruz. Ayrıca, Türkiye'deki bu casusluk faaliyetlerine liderlik eden, rehberlik eden ve yöneten Çinli polis ve istihbarat görevlilerinin, casusluk faaliyetlerinde bulunan Çinli diplomatların, ilgili Çinli şirketlerinin, iş insanlarının, medya kuruluşlarının soruşturulmasını ve gerekli yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz. Türkiye'de, Çin’in çıkarlarını gözeterek hareket eden, Doğu Türkistan diasporasına saldırarak Doğu Türkistan davasını engellemeyi amaçlayan sözde siyasi partilerin ve haber kuruluşlarının da araştırılmasını rica ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerine düşen görevi yaptığı bu olay, Türkiye'deki Doğu Türkistan davasının ve Türk halkının güvenliği yanı sıra Türkiye'deki Doğu Türkistan toplumunun da huzurunu sağlamak için yapılmıştır. Bu operasyon doğrultusunda Çin ile Türkiye ilişkilerinin yeni bir döneme girmiş olduğunu görebiliriz. Bu hamle, Doğu Türkistan davasına, kuruluşlarına ve şahıslarına yönelik taciz, suçlama ve tehditlerin durdurulması yönünde güçlü bir uyarıdır.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak, halkımızın bu konudaki tutum ve taleplerini Türkiye'nin ilgili kurumlarına iletmekle beraber, aynı zamanda Türk hükümetini ve emniyet teşkilatlarını Çin’in Türkiye’deki casusluk faaliyetlerini durdurmak için daha fazla adım atmaya çağırıda bulunuyoruz.

 

Uluslararası Doğu Türkistan Kuruluşları Birliği

22/02/2024

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur, Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT),

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için