• 5.09.2022
  • 81132 defa okundu

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneğinin sosyal faaliyetlerinden biri olan geleneksel sünnet toyumuz derneğimizin sosyal tesislerinde coşku ile gerçekleştirdik.

Yaklaşık 60 kişiyi bulan çocuklarımızın yemek törenleri dernek binamızda Kayseri Büyükşehir belediye başkanı sayın Dr.Memduh Büyükkılıç,eski enerji bakanımız sayın Taner Yıldız eski Kocasinan Belediye başkanımız Bekir Yıldız bey ve Kayseri’de bulunan sivil STK ların yönetim kurulu üyeleri ve İstanbul’dan Doğu Türkistanlılar federasyonu yönetim kurulu üyeleri ile bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan Doğu Türkistanlı hemşerilerimizden oluşan yaklaşık 1000 kişilik bir katılım ile gerçekleştirdik.

Açılış konuşmasını Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı Seyit Tümtürk yapmıştır konuşmasında bu faaliyetimize maddi manevi emeğe geçen herkese teşekkür ederek Kayseri halkının 1965 yılından beri ensar muhacir görevini en iyi tanıtan bir il olarak Kayseri şehrimizin cömertliğini, misafir perver il olarak gurur duyduklarını dile getirerek bu toyumuza iştirak eden başta Kayseri büyük şehir belediye başkanı sayın Menduh Büyükkılıç bey olmak üzere tüm misafirlere teşekkür etmiştir.

Daha sonra Kayseri Büyük şehir belediye başkanımız sayın Memduh Büyükkılıç konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilmiştir.Sayın başkanımız konuşmasında 1965 yılında talebelik hatıralarında değerli büyüğümüz merhum Mehmet Cantürk hoca ile olan anılarını dile getirerek büyükşehir belediyesi olarak her zaman mazlumun yanında olduklarını maddi ve manevi her konuda Doğu Türkistan’lı kardeşlerinin yanında olduklarını dile getirmiştir.

Eski Kocasinan belediye başkanımız sayın Bekir Yıldız bey’de görev de olduğu süre zamanında her daim Doğu Türkistan’lı kardeşlerinin bir Bekir abisi olarak görev yaptığı dile getirmiştir.

Sünnet toyumuzda katılımcılara Doğu Türkistan pilavı ve et kavurma ve meyve ikram edilmiş, mehteran grubunun vermiş olduğu mini konser ile katılımcılara unutulamaz bir gün yaşatmıştır.

Günün anısına olarak Kayseri Büyükşehir belediye başkanımız sayın Memduh Büyükkılıç bey ve Sayın Bekir Yıldız beye şilt hediye edilmiştir.

Böyle bir organizasyonu gerçekleştiren Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği yönetim kurulu arkadaşlarımıza gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ederiz.
                


  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Kayseri

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için