• 28.11.2006
  • 2675 defa okundu

RABİA KADİR HANIM DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI 
24-27 Kasım ayında Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleştirilen 2.Dünya Uygur Kurultayı toplantısında Rabia KadirHanım katılan delegelerin tümünün teklifi ile Dünya Uygur Kurultayının başkanı seçildi. 
Dünya Uygur Kurultayı Doğu Türkistan davasının temsil eden en üst yasal kuruluştur.Almanya’nın Münih şehrinde 16-19.04.2004 tarihleri arasında Doğu Türkistan(Uyguristan) milli kurultayı ile Dünya Uygur gençler Kurultayının birleşmesi ile meydana gelmiş tüzüğü Almanya içişleri bakanlığınca onaylanmış Doğu Türkistan davasını anavatan dışında temsil eden en üst yasal kuruluştur. 
Toplantıya Doğu Türkistan davasını temsil eden bütün dünyadaki dernek ve vakıfların ortak listesi ile Rabia hanım bu kutsal davanın başkanlığına aday gösterildi,yapılan yasal oylama sonucu tam çoğunlukla başkan seçilmiştir.Daha önceki başkan sayın Erkin Alptekin sağlık sebeplerinden dolayı istifasını vermişti. Rabia hanım bu onurlu davanın başına gelmesi ile bir teşekkür konuşması yaparak tüm katılanlara teşekkür ederek bu davanın bu kadro ve birlikte ile daha ileri gideceğini güzel günlerin yakında olduğu müjdesini vermiştir. 
    
  Rabia hanımın başkan seçilmesi ile Doğu Türkistan Vakfı başkanı Sayın Emekli General Rıza Bekin Paşa fahri başkanlığa,bu kutsal davaya Türkiye’deki başarılı çalışmalarından dolayı Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği başkanı Sayın Seyit Tümtürk,Kurultay Kazakistan temsilcisi Kahraman Hocamverdi,Almanya’dan Aksar Can başkan yardımcılıklarına katılan delegelerin oyları ile seçilmişlerdir. 
Derneğimize Kurultaya katılan delegeler ve özellikle Rabia Hanım tarafından çalışmalarımızdan dolayı dernek adına başkan Sayın Seyit Tümtürk’e teşekkür edilerek bu kutsal davaya birlikte yeni bir çehrenin kazandırılacağını dile getirmiştir.

  • Kaynak: gokbayrak
  • Etiketler: Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği başkanı Sayın Seyit Tümtürk,Kurultay Kazakistan temsilcisi Kahraman Hocamverdi,,Rabia Kadir,Doğu Türkistan Vakfı,Emekli General Rıza Bekin Paşa,,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için