• 5.7.2023
  • 1004798 defa okundu

Doğu Türkistan davasının çilekeşi, Doğu Türkistanlıların manevi annesi 5 Temmuz 2009 Urumçi olayları hakkında sosyal medya aracılığı ile diasporada bulunan halkına seslenerek Urumçi vakasını unutmadıklarını unutmayacaklarını dile getirerek devamında şunları söylemiştir..
 

 

Selam hür dünyadaki tüm kardeşlerim Bugün 5 Temmuz cellat Çinlinin Urumçi’de Doğu Türkistan’da toplanıp shaoguan vakası dolayısı ile kendi özgürlüğü için nümayiş yapan kahraman kardeşlerimi katledildikleri gün.

Bugün bu kardeşlerimin evlatlarımın tankların önündeki anne babaların,mavi tişörtlü kızın, sarı atletli gencin kana bulanmış elbisesi. Halkına gözlerini dikerek gelecek için halkın özgürlüğü için bu dünyadan öbür dünyaya göç günüdür. Bugün geceleri sokaklarda uyumayarak nümayiş yapan halkıma Çinli cellatlar gece gündüz demeden otomatik silahlar ve tanklarla saldırıp üzerlerine mermi yağdırıp binlerce onbinlere kardeşimizi Rabia Kadir alış veriş merkezinin etrafında Urumçi civarındaki tüm kardeşlerimizin kanlı naaşlarının taşıdıkları gündür.

Bugün benim halkımın özgürlük için gözünün açık gittiği bir gün, böyle bir günü biz hatırlıyoruz , Bugün Katil Çin hükümetinin 5 temmuz 2009 vakasını Rabia Kadir tertipledi, Rabia Kadir ayaklandırdı akan bu kana Rabia Kadir sebep oldu diyerek bütün dünyaya şikayet ederek Uygurlar masum Çin vatandaşlarını öldürüyor diyerek dünyaya yalan söyleyerek benim masum halkımı katledildiği bir gündür.

Bugün benim halkımın benim geçlerimin Urumçi’ye vatanımın her köşesinden vatanımın özgürlüğü için bütün dünyaya Uygur halkının ne kadar kahraman bir millet olduğunu halkın kendi vatanları için nasıl mücadele ettiklerini hiçbir şeyden korkmadıklarını cenk meydanında can veren, cenk meydanında kucaklaşarak hayata veda eden, tankların önünde şehit olan annelerin çocuklarını kucaklayarak şehadet şerbetini içtiği bir gün. işte böyle bir günü böyle bir kahramanlığı dünyanın her köşesinde hatırlamaktayız.

Katil Çin devleti Urumçi vakasını Rabia Kadir tertipledi diyerek dünyayı kandırarak Rabia Kadir’i kendi halkının eli ile hür dünyada Uygur davası ile ilgilenen gençlerin eli ile Rabia Kadir’in girebileceği sığınabileceği bir delik bırakmayarak davadan elinin çekilmesini sağlayacağımız bir gün diyerek itiraf ettiği bir gün dür. İste böyle bir ortamda biz hatırlıyoruz unutmuyoruz biz bunları unutmuş değiliz bir bunları hatırlarız biz bu davayı sürdüreceğiz, biz onların yürüdüğü yolda yürüyeceğiz, biz böyle önemli günleri hatırlayarak vatanımızın özgürlüğü için büyük işler başararak onların yolunda yürüyeceğiz biz şehit olan kardeşlerimizin yattıkları yerin cennet olmasını dileriz geride kalan halkımıza özgürlük dileriz şehit olan kardeşlerimizin aile efradın dan metanet dileriz 5 Temmuz 2009 olaylarında bizleri destekleyen tüm devletlere teşekkür ederiz.
Rabia Kadir

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur, Rabia Kadir

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için