• 21.01.2021
  • 14148 defa okundu

Ünlü futbolcu Mesut Özil'in Doğu Türkistan'da yaşanan zulümlere sessiz kalmayarak destek verdiği için Komünist Çin yönetiminin hedefi haline geldi.

Komünist Çin Büyük Tepki Göstermişti

Attığı tweet’in ardından Komünist Çin bir pazar olarak Özil’i artık gözden çıkardı. Ülkenin en büyük sosyal ağı Weibo'daki altı milyon takipçisi yok oldu. Oradaki 50 bin kayıtlı hayran kitlesi de artık Özil’den vazgeçmişti. Asla Çin'de oynayamayacaktı. Sahipleri Çinli olan herhangi bir kulüp için veya orada iş yapmak isteyen sponsorlar için bile çok tehlikeli biri hale gelmişti.

Özil’den birkaç hafta önce de NBA takımlarından Houston Rockets'ın genel müdürü Daryl Morey'nin benzer bir tweet'ine Çin hem kurumsal hem de organik olarak çok büyük bir tepki göstermişti. Bunun farkında olan Özil yine de tweet’i attı. Danışmanlarına göre “Aylardır Sincan'daki duruma öfkeleniyor, belgeseller izliyor, haber raporlarını tüketiyordu.” Danışmanlarına, meseleyi vurgulamaktan ziyade, düğününde sağdıcı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye’si de dahil olmak üzere Müslüman çoğunluk ülkelere müdahale etmeleri için baskı yapmanın kendi görevi olduğuna inandığını söyledi.

Tweet’i Paylaşması İle Tüm Kariyeri Değişti

Mesut Özil’in bu tweeti paylaşması ile her şey bir anda değişmişti. Özil'in kamuya mesajından birkaç gün sonra, Premier Lig'in Çin'deki iki yayın ortağı CCTV ve PP Sports bir Arsenal maçını yayınlamayı reddetti. PP Sports, Arsenal'i tekrar göstermeyi tenezzül ettiğinde, bu kez yorumcuları Özil'in adını söylemeyi reddetti. Onun Avatarı video oyunlarından kaldırıldı. Çin'de ismini internette arayınca hata vermeye başladı. Otoriter bir hükümetin emriyle Mesut Özil siliniyordu. Kulüp, açık olarak onun yorumlarına mesafe koydu. Özel olarak, onu cezalandırmayı düşündü.

“Mücahid ve Mücahideler Topluluğu”

Mesut Özil’in Komünist Çin tarafından tepki çeken tweet’in de şunlar yazılıydı:

"Ey Doğu Türkistan...
Ümmetin kanayan yarası...
Eziyetlere direnen Mücahid ve Mücahideler topluluğu... Zorla İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı mü'minler... Kuran'lar yakılıyor... Camiler kapatılıyor... Medreseler yasaklanıyor... Din alimleri birer birer öldürülüyor...
Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor... Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor... Tüm bunlara rağmen... Ümmeti Muhammed suskun... Sesi çıkmıyor... Müslümanlar sahiplenmiyor... Bilmezler mi ki, Zulme Rıza Zulümdür... Hz. Ali ne güzel demiş: 'Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!'
Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar haftalardır, aylardır gündemde iken müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yuerde tarafsızlık, namussuzluktur...
Bilmezler mi ki, yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yardım eyle... Şüphesiz ki, Allah; Tuzak kuranların en hayırlısıdır..."

Arsenal Kulübü ve Premier Lig Komünist Çin Tarafından Dışlandı

Özil’in twitter ve aynı anda İnstagram hesabından 20 milyon takipçisine yaptığı paylaşımın sadece Arsenal için değil Premier League için de önemli sorunlara yol açtı. Çin'de çalışan bir spor pazarlama şirketi olan Red Lantern'in direktörü Zhe Ji “Çin'deki seyircilerin çoğu yabancı ülkelerdeki bir dernek, bir lig veya bir oyuncu arasındaki ilişkinin doğasının farkında değil. Çin'de ligi tam olarak kontrol eden futbol federasyonunun oyuncuyu da kontrol ettiğini görüyorlar. Bu da takımları, ligleri ve bireyleri garip bir duruma sokuyor. Kültürel bir karışıklık var" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Bunun bilincinde olan Arsenal yöneticilerinin Özil'i siyasi açıklamalardan kaçınmaya ya da en azından yapmaya devam ederse kulüple herhangi bir ilişkiden kaçınmaya çağırdığı o dönemde belirtilmişti. Arsenal‘in Çin Yeni Yılını kutlamak amacıyla satmak için ürün gönderdiğinde, Özil'in ismi tüm materyallerden çıkarılmıştı.

Black Lives Matter Hareketi Hemen Destek Görmüştü

Özil’in tweetinden birkaç ay sonra, Premier Lig’in 20 kulübünü temsil eden oyuncular ve Arsenal’den Hector Bellerin isimli oyuncu en önde gelen savunuculardandı ve maçlar sırasında Black Lives Matter hareketini destekleyeceklerini lig yönetimine bildirmişlerdi. Lig, oyuncularının politik uyanışını hemen kabul etmişti.

Arsenal’in kaptanı Pierre-Emerick Aubameyang’ın Afrika’daki polis şiddetine karşı protestoları desteklemek için tweet atmasının ardından kulüp kendi açıklamasını yayınlamış ve 'Nijeryalı hayranlarımıza" diye başlayarak. Sizi görüyoruz. Sizi duyuyoruz. Sizi hissediyoruz.' açıklamasında bulunmuşlardı. Ancak aynı hassasiyeti ticari kaygılar ve politikalar gereği Doğu Türkistan meselesinde göstermemişlerdi.

Kadro Dışı Bırakıldı

Özil Çin ile ilgili tweetinden sonra bile 2020'nin ilk birkaç ayında Arsenal için oldukça önemli bir rol oynadı. Kulübün yeni teknik direktörü Mikel Arteta’nın eski takım arkadaşı ve Arsenal’ın en yüksek maaşlı oyuncusu Özil ile çalışmak istediği ile ilgili haberler yayılmıştı. Bu ikili ilişki, kulübün mali sıkıntısını hafifletmek için oyunculara maaşlarının bir kısmını almamaları yönündeki baskısıyla sona erdi. Görüşmeler altı hafta sürdü ve Nisan ayı sonunda oyuncuların çoğu öneriyi kabul etti. Ancak Özil'in soruları vardı. Arsenal yönetiminin birikimleri ne için kullanacağı, kulüp sahibinin de katkıda bulunup bulunmayacağı ve takımın parayı oynamayan personelini korumak için kullanacağına dair kendisini temin edip edemeyeceği konusunda ayrıntılı yanıtlar istemişti.

Oyuncuların Nisan ayından itibaren yüzde 12,5’luk maaş kesintisini hemen imzaladıklarını ancak Özil, kulüpten dışlanmak da dahil tüm risklerin farkında olarak bu tür bir uzlaşmaya yanaşmadı.

Özil, o tarihten itibaren takımda oynamadı ve Arsenal kulübü Ağustos ayında pandemiyi gerekçe göstererek 55 personeliyle yollarını ayırdı. Özil’in de onlardan biri olmak istediği haberleri kamuoyuna yansıdı. Sezonun başlangıcında ise kadro dışı bırakıldı.

Özil’i Hiçbir Avrupa Takımı İstemedi

Aylar boyunca, Dünya Kupası kazanan ve birçok takımda yüksek başarı elde etmiş bir oyun kurucu büyük bir indirimle satışta kaldı. Ancak yine de hiç kimse, özellikle de Avrupa'da hiçbir takım, onu almaya istekli değildi. Tüm bunların sebebi ise Komünist Çin yönetiminin baskıları olarak kamuoyuna yansıdı.

Arsenal itiraz etse de her şeyin Doğu Türkistan’a destek verdiği tweet ile başladığı belirtiliyor.

Fenerbahçe İle Anlaşarak İstanbul’a Geldi

Yaşanan tüm olayların ardından gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde Türkiye ligi takımlarından Fenerbahçe Mesut Özil ile anlaştığını duyurdu. Yıldız Futbolcuyu kadrosuna katan Fenerbahçe, transfer süreçlerini ilerletmek ve imza için Özil’i dün gece saatlerinde İstanbul’a getirdi. Avrupa kulüplerinin sahip çıkmadığı ve dışladığı Mesut Özil kariyerine Türkiye’de devam edecek.

  • Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/6140703/mesut-ozil-dogu-turkistani-destekledigi-icin-sahalardan-silindi
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Mesut Özil,Weibo',NBA ,Houston Rockets',Arsenal,CCTV ,Fenerbahçe,Recep Tayyip Erdoğan

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için