• 27.01.2021
  • 15173 defa okundu

TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, cumhur ittifakına Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine dönük zulmüne sessiz kalması üzerinden yüklendi.
Meral Akşener grup toplantsında Doğu Türkistan ile ilgili kısımda şöyle dedi..
Nitekim bunlara sorarsan, En büyük Türk, en has Müslüman kendileridir ama, “Müslüman Türküm” dediği için, zulüm gören kardeşlerimizi duymuyor, iki laf edemiyorlar. Böyle cıvıklık, böyle ciddiyetsizlik olmaz. Böyle devlet yönetilmez." dedi. Akşener ayrıca Nursimangül Abdurraşid isimli Uygur Türk'ü bir kadına kürsüde konuşma imkanı da verdi.

Akşener'in sözleri nr şöyle devam etti:

Görüyoruz ki; Çin Merkez Komitesi Türkiye Komiseri, namı diğer “Kısmen İktidar”, Sayın Cinping Perinçek, “Müslümanım” diye diye gezen Sayın Erdoğan’ı da, “Türk Milliyetçisiyim” diye diye gezen Sayın Bahçeli’yi de, nasıl olduysa esir almış. Çin’in, Türkistan’da, Uygur kardeşlerimize uyguladığı zulme, Avrupa’dan, Amerika’dan ses geliyor, ama Ankara’dan hala çıt çıkmıyor.

Ayrıca ortada bir de, Çin’le 2017 yılında yapılmış bir, “Suçluların İadesi Anlaşması” var. Bunu, Dışişleri Komisyonu gündemine almaya cesaret edebilecekler mi çok merak ediyorum. Buradan ilan ediyorum; Bunu yapacak kişi, kardeşlerimizin mezalimine imza atacak kişidir. Ve bunu bir utanç nişanı olarak, ömür boyu taşıyacaktır. İktidar ve ortakları sussa da, biz susmayacağız. “Müslüman Türküm” diye haykıran kardeşlerimizi, yalnız bırakmayacağız. Her gün, her yerde, her fırsatta, duyana duymayana, Doğu Türkistan’daki insanlık dramını anlatacağız.

Değerli milletvekilleri; İşte tam da bu nedenle, bu hafta kürsümüzün çok özel bir konuğu var. Kendisi, “Hak’tan ayrılmayan Türkler, Allah tarafından hak üzerine kuvvetlendirildi.” diyen, büyük alim, Kaşgarlı Mahmud’un diyarından geliyor. Doğu Türkistan’ın evladı, Kaşgarlı Nursimangül Abdurraşid kardeşimiz aramızda. Kürsüyü ona, sözü de, atalar diyarı Doğu Türkistan’a bırakıyorum. Buyur güzel kızım. Söz senindir. Allah, seni sevdiklerine, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi de huzura kavuştursun inşallah.
 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,İYİ Parti,Meral Akşener,HDP,Erdoğan,Bahçeli,TBMM,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için