• 10.02.2021
  • 548937 defa okundu

Çin Büyükelçiliği, inkâr siyasetini bırakıp ailelerinden haber alamayan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin taleplerini ciddiyetle ele almalıdır. Türk Devleti, tamamen barışçı bir şekilde yükseltilen sesleri susturmamalıdır.

Türk Ocakları, her zaman mazlum ve mağdur Doğu Türkistan Türklüğünün yanındadır.

Kardeşlik, parayla takas edilebilen bir “meta” değildir.

Çin, Doğu Türkistan'dan Balkanlara uzanan Türk coğrafyasından geçmek zorunda olan Kuşak Yol Projesi için Türk devletlerine muhtaçtır. Bizim, Çin'den beklediğimiz, kardeşlerimizin Türk ve Müslüman kimliklerine saygı duymasıdır. Hâlbuki şu anda Çin'i yöneten zihniyet, Türklüklerini ve Müslümanlıklarını ifade etmelerini aşırılık sayıyor; “Çin İslam'ı Projesi” ile onların inançlarına saldırıyor. Kardeşlerimizi, “ikna” ve “imha” kamplarında soykırıma tabi tutuyor. Aile mahremiyetlerini ihlal ettikleri yetmezmiş gibi kamplardaki kadınlara yönelik toplu tecavüzlere göz yumuyor. Aydınları, sanatçıları, bilim adamlarını zindanlarda tutuyor. Hülasa Çin, bir milleti, Doğu Türkistan'da soykırıma uğratıyor. Çin, Bilge Kağan’ın 8. yüzyılda kendisi hakkında yaptığı uyarılarda ne kadar haklı olduğunu bütün dünyaya gösteriyor.

Her ülkede, her toplulukta marjinal unsurlar veya teröristler olabilir; bunlar bir milletin, kendi tarihî topraklarında beyninin yıkanması ve işkence kamplarına tıkılmasının gerekçesi olamaz. Asıl terör; kadınlara tecavüz, insanların -domuz eti yemek gibi- temel değerlerine ve inançlarına aykırı eylemlere zorlanması, çocukların ailelerinden koparılmasıdır.

Türk Devleti, kardeşlerimize sahip çıkmalıdır.

Bir hususun altını çizelim: ABD, AB gibi güçlerle Çin arasındaki mücadele dolayısıyla bu güçlerin Çin'e karşı bu meseleyi kullanmaları, ortadaki soykırımı görmezden gelmemizi gerektirmiyor. Meseleye ilk sahip çıkması gerekenler Türk devletleridir. Türkiye, mazlum ve mağdur bütün Türklerin vatanıdır. Doğu Türkistan, kesinlikle iç siyasetin malzemesi olarak kullanılmamalıdır; bu, topyekûn Türkiye’nin meselesidir. Biz, Doğu Türkistan'daki Türk varlığının korunmasını istiyoruz. Ancak orada zulme maruz kaldığı için bu ülkeye gelen ve gelmek isteyen bütün kardeşlerimize de kucağımızı açıyoruz. Devletimiz, bu durumdaki kardeşlerimize vatandaşlık vermelidir.

Türk Ocakları olarak Doğu Türkistan Türklüğünün her zaman yanında olduğumuzu tekrar vurgulamak isteriz.

"Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey, düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır." diyen Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'i unutmayalım. Aprınçor Tiginlerin, İstemi Kağanların, Kâşgarlı Mahmudların, Yusuf Has Hâciblerin, Osman Baturların, İsa Yusuf Alptekinlerin yurdunda zulme uğrayan soydaşlarımıza sahip çıkalım.

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ

  • Kaynak: https://www.turkocaklari.org.tr/basin-aciklamalari/magdur-ve-mazlum-uygur-turklerinin-hakli-eylemi-engellenmemelidir-10226
  • Etiketler: Doğu Türkistan,'Çin,Uygur,Türk Ocakları,ABD, AB,Aliya İzzetbegoviç,Tiginlerin, İstemi Kağanların, Kâşgarlı Mahmudların, Yusuf Has Hâciblerin, Osman Baturların, İsa Yusuf Alptekin

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için