• 8.03.2023
  • 354124 defa okundu

Her yıl 8 Mart Dünya kadınlar günü olarak kutlanırken anavatanları Doğu Türkistan’da kadın olmak bir yana insan olduğunu unutturulan kadınlarımız, analarımız, bacılarımız hür dünyada olan bayanlarımız onların sesi olmaya çalışmaktadırlar.

Kazakistan’ın Almaata şehrinde yaşamakta olan Uygur bayanlarımız günün anısına Uygur müziğinin tanıtımı amacı ile Kazakistan Uygur Kültür Merkezi’nin tanınmış sanatçısı Sanam Beşirova’nın katılımları ile Uygur müziğinin en tanınmış unutulmuş eserlerini yad ederek bir nebze unutulmaya yüz tutan Uygur müziğini canlandırmaya ve vatan hasretlerini gidermeye çalışmışlardır.

Konser sonunda bu etkinliğe ev sahibi yaparak düzenleyen Shamshikamar Abdullah kızı Mizangül Abdumutallip ve Kaminur Supieva, Zhambyl bölgesi hanımlarını böyle bir çalışmalarından dolayı tebrik edilerek günün anısına sertifika ve hediyeler takdim edilmiştir.

Organizasyona katılan bayanların ortak görüşü Uygur milletine bir nebze olsun yardım ederek onların sesine nefes olduysak çok mutluyuz dediler.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Kazakistan

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için