• 26.10.2022
  • 3776 defa okundu

Kanada Parlamentosu, Çin rejimi tarafından zulüm gören Uygurlara ve diğer Türk gruplarına sığınma hakkı tanıyan tasarıyı oyladı. Tasarı 258 lehte ve 0 aleyhte oy aldı.

Kanada göçmen komitesi, Kanada Parlamentosu'nun alt meclisine bir rapor sundu ve hükümetten Çin'in zulmüne uğrayan Uygurları ve diğer etnik grupları kabul etmesini istedi. Bu, milletvekillerinin 2021'de Uygur soykırımını tanıyan bir karara oy vermesinden sonra Uygur meselesine ilişkin ikinci oylama.

Kanada yerel haber kanallarına göre, Parlamento, 26 Ekim Çarşamba günü, Montreal Liberal Partili Milletvekili Samer Zuberi tarafından hazırlanan Uygurlarla ilgili M-62 raporu için bir oylama daha yapacak. Kanada hükümetinden, Çin rejiminden kaçan ve Türkiye gibi üçüncü bir ülkeye sığınan 10.000 Uygur ve diğer Türk etnik gruplarına sığınma hakkı verilmesini talep edecek.

Kanadalı Uygur aktivist Mamet Soto gazetecilere verdiği demeçte, Çarşamba günü 160'tan fazla Uygur'un, Kanada Parlamentosu'nun kararı geçirmesi için "Biz mülteciyiz" yazılı tişörtler giyerek Kanada Parlamentosu önünde protesto etmeyi planladığını söyledi.


Uyghur Times Uyghur Edition'dan çevrilmiştir

  • Kaynak: https://www.uyghurtimes.com/posts/930ed9e9-5ab9-4097-8265-45a341228268/canadian-parliament-passes-bill-to-grant-asylum-to-uyghur-refugees
  • Etiketler: Kanada,Uygur,Çin,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için