• 12.1.2023
  • 4236 defa okundu

Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Türkistan’ın Sincan Bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine karşı zulüm, sindirme ve baskıcı uygulamalarla adeta bir soykırım işlemektedir. İnançlarını, kimliklerini ve kültürel aidiyetlerini yaşamaktan mahrum bırakılan kardeşlerimiz sistematik bir bir asimilasyon, işkence ve yok edilme politikasının içinde var olma savaşı vermektedir.

Dünya kamuoyunun cılız tepkilerinin yanında bu konuda en güçlü ses çıkaran ve duruş sergileyen ülke Türkiyemiz olmuştur. Devletimizin resmi yetkilileri bölgede bağımsız incelemeler yapmak istemiş; Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri buna izin vermemiştir.

İslam Dünyasının da kanayan yaralarından biri olan Uygur Türkleri gerçeğini çarpıtarak algı yönetimi yapan Pekin yönetimi, 8 Ocak 2023’de skandal bir etkinlik düzenledi. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye, Bahreyn, Tunus, Güney Sudan, Moritanya, Endonezya, Kuveyt, Ürdün ve Umman'dan din adamlarının yer aldığı bir grup Sincan’a götürülerek “sözde” incelemelerde bulundu. Her yönüyle bir propaganda ziyaretine dönüşen etkinlikte, Uygur Türklerinin mutlu ve refah içinde yaşadıkları yönünde kanaatler Müslüman din adamlarınca dile getirildi ve Çin’in bölgede “terörle mücadele ettiği” iddia edilerek, zulüm gören kardeşlerimiz terörist ilan edildi.

Böylesine utanç verici bir organizasyonun içinde Bosna Hersek’ten ve Sırbistan sınırları içindeki Sancak Bölgesi’nden de iki din adamının yer alması, Türkiye’de yaşayan milyonlarca Boşnağı derinden yaralamıştır. Bosna Hersek Eski İslam Birliği Başkanı Mustafa Ceriç ve Sırbistan İslam Meşihatı Başkanı Mevlud Dudiç’in burada yaptığı açıklamalar kesinlikle kabul edilemez, bundan 30 yıl önce soykırıma uğrayan Boşnak halkının düşünceleri olarak yansıtılamaz. Sadece hakkı ve hakikati konuşması gereken kişilerin siyasi ve ekonomik gerekçelerle Çin’in politikalarına alet edildiğini görüyor ve bundan büyük üzüntü duyuyoruz.

Çin’in sahip olduğu ekonomik güçle oluşturduğu bu propaganda kumpanyasına alet olan tüm ülke ve temsilcileri kınıyoruz. Uygur Türklerinin haklı mücadelesinde sonuna kadar yanlarındayız.

 

TÜRKİYE BOSNA SANCAK DERNEĞİ

 

  • Kaynak: https://www.facebook.com/search/top/?q=T%C3%BCrkiye%20bosna%20sancak%20derne%C4%9Fi%20
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Bosna Hersek .Sırbistan

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için