• 10.02.2023
  • 243821 defa okundu

Türkiye’de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz ikinci vatan olarak bildikleri aziz Türkiye mizin başına gelen her türlü kötü musibetlere karşı daima devletinin yanında halkıyla beraber olarak gereken cevabı dost ve düşmana asil duruşlarıyla göstermişlerdir.

Başta Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı olmak Kayseride ikamet etmekte olan hemşerilerimiz Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı önderliğinde Elazığ depreminde depremzedelerin yardımına koşarak sıcak bir yemek ortamı sağladılar.2018 yılında icra edilen zeytin dalı harekatı esnasında yaklaşık 700 kişilik bir Doğu Türkistan’lı hemşerilerimiz Hatay’a giderek Türk ordusuna bağlılığını dile getirerek kan bağışında bulunmuşlardır.

Son olarak 10 ilimizi kapsayan deprem felaketinden Doğu Türkistan Kültür Dayanışma genel Merkezinde toplanan üyelerimizin oluşturmuş olduğu iş grubu ivedilikle en yakın vilayetimiz olan Kahramanmaraş’a hareket ederek depremzede kardeşlerimizim beslenme barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayan ilk ekip olmuştur. Depremin ilk gününden Doğu Türkistan’lı kardeşlerimizin yardımları devam etmekte olup her gün yaklaşık 2000 kişiye Doğu Türkistan pilavı ve meyve suyu ikramlarımız devam etmektedir.

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk’ün depremin ilk gününde sosyal medya da yapmış olduğu paylaşım büyük ses getirmiş dostlarımızın bizler aracılığı ile yardıma hazır oldukları dile getirmişlerdir.

Doğu Türkistan halkı her zaman her yerde bu aziz vatanımızın her karesinde daima birlik içinde yardıma hazırdır.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Kayseri

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için