• 6.09.2022
  • 85483 defa okundu

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş bir son dakika açıklamasında bulundu ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin 8 aydır beklenen Çin Halk Cumhuriyetindeki İnsan Hakları İhlalleri ile ilgili raporu yayımlandığını ve Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk halkını uzun yıllardır sistematik bir şekilde ayrımcılığa tabi tuttuğunu söyledi ve hükümete seslenerek, “Bu rapordan Sonra Ülkemizi yönetenler yine sessiz kalırlarsa Zulme ortak olurlar. Biz iyi parti olarak Mazlum Doğu Türkistan halkının yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet‘in kamuoyuna Sunduğu 48 sayfalık raporda Çin Halk Cumhuriyetinin Doğu Türkistan’da yaşayan 30 Milyonu aşkın Müslüman Türk halkını Uzun yıllardır sistematik bir şekilde ayrımcılığa tabi tuttuğu adeta soy kırım uyguladığı tescillendi.

Söz konusu raporda eziyetlerin sistematik şekilde devam ettiğine yer verildi. Rapora baktığımızda 2016 yılından bu yana birçok kişinin keyfi şekilde gözaltına alındığı ve cezaevlerine , eğitim kamplarına götürüldü ve bir daha da haber alınamadığına yer verildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Yokuş, “Bilindiği gibi 2016 yılından bu yana Başta Uluslararası insan hakları örgütleri olmak üzere ABD, Kanada ve Hollanda gibi pek çok ülke Çinin Doğu Türkistan’da Müslüman halka yönelik baskı ve asimilasyon girişimlerine son vermesi için defalarca çağrıda bulunmuşlardır. Çin hükümeti bu çağrılara karşılık inkârcı bir yaklaşımla yaptıkları zulmü inkâr etmiştir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserinin açıklamış olduğu rapor Doğu Türkistan halkına yapılan zulmü tescillemiştir”

ARAŞTIRMA ÖNERGESİNİ CUMHUR İTTİFAKI REDDETTİ

Konu ile ilgili meclise bir önerge verdiklerini, ancak bunun Cumhur ittifakı tarafından reddedildiğini söyleyen Yokuş, “Yıllardı Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman halka yönelik insanlık dışı muamelelere sessiz kalmıştı. İYİ parti olarak TBMM’de vermiş olduğumuz Araştırma önergemiz Cumhur ittifakınca kabul edilmemiş, ret edilmişti. . Bu hususta yaptığımız onlarca çağrı ve uyarılarımıza kulak tıkanmıştı. Bu rapordan Sonra Ülkemizi yönetenler yine sessiz kalırlarsa Zulme ortak olurlar. Biz iyi parti olarak Mazlum Doğu Türkistan halkının yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Finans7.com | Ankara

  • Kaynak: https://www.finans7.com/haber/fahrettin-yokus-cinin-dogu-turkistana-zulmu-belgelendi-12953
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,İYİ Parti.Fahretin Yokuş,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için