• 30.11.2022
  • 3976 defa okundu

Doğu Türkistan bölgesindeki baskılara dikkat çekmek isteyen kitleyi polis sınır dışı etmekle tehdit etti. Emniyet açıklama yaparak, "Kardeşlerimizi incitmek için değil" dedi.

Çin'in Doğu Türkistan'daki baskı ve zulümlerine dikkat çekmek için İstanbul'daki Çin Konsolosluğu önünde toplanan Uygur Türklerine polis ekipleri engel oldu. Sabah saatlerinde İstanbul Çin Konsolosluğu önünde nöbet başlatan Uygur Türkleri’ni bir polis memuru sınır dışı etmekle tehdit etti.

EMNİYETTEN AÇIKLAMA: KARDEŞLERİMİZİ İNCİTMEK İÇİN DEĞİL

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise konuyla ilgili bir açıklamada bulunarak, "Kardeşlerimizi incitmek için değil" dedi. Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bugün saat 05.00 sıralarında Sarıyer İlçemizde bulunan Çin Konsolosluğu önünde toplanan bir grup şahıs tarafından, izinsiz gösteri yapmak amacıyla yol kapatılmak istenmiştir. İzinsiz gösteri yapmak amacıyla toplanan grubun yol kapatma girişimi güvenlik güçlerimizce önlenmiştir. Gruba yapılan ikazlar sırasında kullanılan bazı ifadeler yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiş ve kastı aşmıştır. Kardeşlerimizi incitmek için değil, gösteri yasağını hatırlatmak için ikaz yapılmıştır. Gösteri yasağı hatırlatması ve tedbir her ne kadar vazifemiz ise de kullanılan ifadeler üzüntüye sebebiyet vermiştir. Konu ile ilgili çalışmalar hassasiyetle takip edilmekte" dedi.

SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu şunları söyledi: "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sarıyer'deki Çin Başkonsolosluğu önündeki eylemcilerle polis arasında yaşanan tartışmaya ilişkin sosyal medya hesabından yazılı açıklama yaptı. Bakan Soylu paylaşımında "Bugün sabah saatlerinde İstanbul'da Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür. Elbette ki her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamak görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Arkadaşlarımızın titizliği bu yüzdendir. Ancak güvenliği sağlarken kullanılan bazı ifadeler, kastı aşmıştır. Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerde hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız. Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz."

  • Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/emniyetten-uygur-turklerine-sinir-disi-tehdidine-aciklama-kardeslerimizi-incitmek-icin-degil-haber-1591585
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için