• 1.10.2006
  • 2251 defa okundu

DÜNYA UYGUR KURULTAYINDAN ÇAĞRI: 
  Tüm dünyadaki Doğu Türkistan teşkilatlarına 
Tüm dünyadaki Doğu Türkistanlı vatanperverlere 

01.10.1949 tarihi Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluş günü Doğu Türkistan halkının da matem günüdür. Dünya Uygur Kurultayı bu günü Doğu Türkistanlılar için matem günü olarak adlandırmış,bu matem gününde bütün Doğu Türkistan halkım birlikte bulunduğu ülkede Çin’e karşı toplantılar ve yürüyüşler düzenlesinler. Bu yıl matem gününde Dünya Uygur Kurultayı bütün Türkistan halkından özellikle Diaspora daki teşkilatların,vatan perverlerin aşağıdaki hususları dikkate almalarını isterim. 
1- Çin Halk Cumhuriyetinin devlet bayramı olan bu günü sözde Uygur Özerk Bölgesinin kabul edildiği bu gün Doğu Türkistan halkının bu günün matem günü olduğunu iyice kavraması ve etrafındakileri bilgilendirmesi. 
2- 01.10 günü bulunduğu ülkelerdeki Çin konsoloslukları önünde toplantılar,yürüyüşler düzenleyerek haber ajanslarına bu günün Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgalinin yıldönümü olduğunu hatırlatılması. 
3- Bu matem gününde Diaspora daki tüm hemşerilerimin nişan,düğün ve ziyafet işlerini askıya almaları. 
4- Bu matem gününde kendini vatanperver hisseden tüm Doğu Türkistanlıların bir günlük açlık grevine gitmeleri. Saygılarımla 

 Erkin ALPTEKİN DÜNYA UYGUR KURULTAY REİSİ
Haber Kaynağı uyghurcongress.org...

  • Kaynak: uyghurcongress.org
  • Etiketler: Çin Halk Cumhuriyeti,DÜNYA UYGUR KURULTAYI,Doğu Türkistan, Diaspora ,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için