• 22.08.2023
  • 422867 defa okundu

Değerli Doğu Türkistan dostlarımız sitemizde zaman zaman Çin’in resmi sitelerinden Doğu Türkistan ile ilgili haberleri aynen yayınlıyoruz Çin için Doğu Türkistan’ın ne kadar önemli olduğunu kendi sitelerinde itiraf ediyorlar güzel vatanımızı talan ederek yer altı ve yer zenginlikleri nasıl faydalandıklarını tabiatın güneşini, rüzgarını nasıl kullandıklarını Çin ekonomisine katkısını geçmişteki haberlerde takip edebilirsiniz bugün Doğu Türkistan’ın zenginliği olan sadece Domates’in Çin ve dünya ekonomisine verdiği katkıyı dile getirmişler bizler orijinal şekilde siz Doğu Türkistan dostlarımızla paylaşıyoruz….

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi sadece tatlı meyveleriyle tanınmakla kalmıyor, aynı zamanda 'kızıl bir sektöre' de ev sahipliği yapıyor: Domates.

Xinjiang'ın coğrafi özellikleri sayesinde burada yetiştirilen domatesler özgün bir tada sahip ve bölge, dünyanın en büyük üç domates üretim merkezinden biri haline gelmiştir. Çin, küresel domates ürünleri pazarının en büyük ihracatçısı konumundadır.

Xinjiang'da üretilen domates miktarı, Çin'in toplam üretiminin yüzde 80'inden fazlasını oluşturuyor. Xinjiang domatesinin su içeriği düşük olduğundan çeşitli domates ürünlerinin üretimi için oldukça uygundur. Bugün, dünya genelinde satılan her dört ketçaptan biri Xinjiang’da imal ediliyor. 2022'de Xinjiang, toplam ülke ihracatının yüzde 51'ini oluşturan 475 bin ton ketçap ihraç etti.

Domatesin ham madde olarak kullanıldığı ketçap, domates tohum yağı, likopen gibi yüksek katma değerli ürünler de yurt dışında büyük ilgi görüyor. Ayrıca, Xinjiang'ın özgün lezzetli yemeklerinde domatesin katkısı oldukça büyüktür.

  • Kaynak: https://criturk.com/dunya-domates-pazarinin-yeni-yildizi-xinjiang/
  • Etiketler: Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi,Çin,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için