• 16.08.2022
  • 100372 defa okundu

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Doğu Türkistan’da Kovid-19’u öne sürerek “tam kapanma” sürecini başlattı. Kapanma süreci kapsamında Doğu Türkistanlılar evlerine hapsedildi. Aktivistler, söz konusu kararın, Çin tarafından Doğu Türkistan’da daha fazla baskıya maruz kalınacağının işareti olduğunu belirtti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, çok sert bir şekilde uygulamaya koyduğu “Sıfır Kovid” süreci tüm hızıyla devam ederken, hükumet pozitif vakalar olduğunu iddia ederek Doğu Türkistan’da “tam kapanma” politikasını uygulamaya koydu.

DOĞU TÜRKİSTAN TAM KAPANMAYA GİTTİ

Çin hükumeti Doğu Türkistan’daki Urumçi, Kaşgar, Gulca ve diğer şehirlerde aldığı karantina önlemini açıkladı. Karantina kapsamında, toplu taşıma kullanıma kapatılırken, şehirler arası seyahat yasaklandı. Belirlenen illerde okullar tatil edildi, hastanelerin ise sadece acil bölümleri hizmete açık bırakıldı ve yerleşim alanları tam kapanmaya gitti.

ÇİN, UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK BASKISINI ARTIRIYOR!

Çinli Başkan Şi, “Sıfır Covid” uygulamasının yanı sıra, Doğu Türkistan’da daha fazla güvenlik önlemi çağrısında bulunurken, dünyanın dört bir yanındaki aktivistler, milyonlarca Uygur Türkün ve Doğu Türkistan’daki diğer Türk milletlerinin durumundan endişe duyuyor. Aktivistler, tam kapanmanın devam eden bir soykırımın ortasında, Çin hükumetinin Uygur Türkü nüfusu üzerindeki tam kontrolünü artırmak için bir araç olarak kullanılmasından kaygılandıkları her defasında dile getiriyor.

DOĞU TÜRKİSTANLILAR İÇİN AÇLIK KAPIDA!

Ayrıca aktivistler, tam kapanma ile evine hapsedilen Doğu Türkistan halkının açlık ile karşı karşıya kalabileceklerini, Çin’in iç bölgelerinden Doğu Türkistan’a yerleştirilecek Çinliler için fırsat olduğunu özellikle belirtiyor. Söz konusu kapanma aktivistler, Doğu Türkistan’da daha fazla baskının işareti olduğuna dikkat çekiyor.

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistan-yine-virus-bahane-edilerek-izole-edildi/432135/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Şi Cinping,Kovid-19’,Urumçi, Kaşgar, Gulca,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için