• 18.2.2007
  • 2547 defa okundu

Hür Asya Radyosunun 15 Şubat 2008 tarihli haberine göre, 04 Şubat 2008 de Doğu Türkistan’ın başkenti ÜRÜMÇİ’de Doğu Türkistan’lı direnişçi güçlerle Çin polisi arasında çıkan çatışmada en az 18 Doğu Türkistan’lının şehit olduğu, iki Çin’li polisin öldüğü bildirildi. 
Haberde, Başkent ÜRÜMÇİ’nin merkezindeki BEHİT Bahçesi civarında meydana gelen çatışmayı Çin hükümeti 13 Şubat 2008 de Hong Kong’da yayınlanan “Yıldızlı Ada” adlı gazetede yayınlanana kadar Doğu Türkistan dahil olmak üzere tüm dünyadan sakladığı ortaya çıktı. İlgili makamlar olayın gerçekleştiğini inkar etmesede, olay hakkında açıklama yapmaktan kaçınmakta ve kendilerinin “olay hakkında yorum yapma yetkisine sahip olmadıklarını” öne sürmekteler. 
Bir görgü tanığının verdiği bilgiye göre evi olay yerine yakın olan bir Çin’li kadının “Olay benim evimin hemen arkasındaki apartmanda meydana gelmiş olup, olayda insanların öldüğünü ve ölenlerin hepsinin Uygurlar olduğunu, ölenler arasında polisin olmadığını” söylemiştir. Ama bazı kaynaklara göre, olay apartmanda değil, apartman önündeki parkta meydana gelmiş olup, polisin parktaki Uygurlara ateş açtığı, sonuçta bir çok kişinin hayatını kaybettiği bildirilmektedir. 
Olayın üzerinden 12 gün gibi bir zaman geçmesine rağmen Çin hükümeti bu olaylar hakkında resmi açıklamada bulunmamıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Doğu Türkistanlı Uygurlar Türkiye başta olmak üzere, 05. Şubat 1997 GULCA katliamında hayatlarını kaybeden kardeşlerimizi hatırlamak ve bundan sonra böylesi insanlık dışı katliamların yaşanmaması için Çin Büyükelçilikleri önünde yapılacak kınama mitinglerinin arifesinde Çin hükümetinin 04.Şubat 2008 günü böyle bir katliamı yapması asla bir tesadüf değildir. dolayısıyla birçok ülkedeki Çin Büyükelçilikleri önünde protesto gösterilerinin yapıldığı saatlerde bu katliamın yapılmış olması, siz dışarıda bizi protesto ederseniz bende böyle yaparım anlamı taşımaktadır. 
Böyle insanlık dışı vahşice katliamlarla Doğu Türkistan halkını sindirmek istemektedir. Buradan tüm dünya ülkelerine, sivil toplum örgütleri,insan hakları savunucusu teşkilatlara sesleniyoruz, Çin hükümetinin bu acımasızca yürüttüğü politikaları ile dünya coğrafyasında var olma mücadelesi verenbir millet yok edilmeye çalışılmaktadır,buna daha ne kadar sessiz kalınacaktır,yasadığımız 21.Yüzyılda bu yaşanan vahşete artık dur denmeli diyoruz, ve Hür dünya ülkelerini sivil toplum örgütleri ve insan hakları teşkilatlarını göreve davet ediyoruz. 
Çin hükümeti, Doğu Türkistan halkı üzerinde uyguladığı bu insanlık dışı katliamlarla sindirme politikası ile daha nereye kadar gidecektir,Doğu Türkistan halkını bu katliamlarla sindiremeyeceklerdir, bu katliamda hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet diler gerideki ailelerine ve milletimize başımız sağ olsun diyoruz.

Haber Kaynağı rfa.org...

  • Kaynak: rfa.org
  • Etiketler: Hür Asya Radyosu,Doğu Türkistan’ın , ÜRÜMÇİ’,BEHİT Bahçesi, Hong Kong’,Çin

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için