• 10.02.2021
  • 554835 defa okundu

Doğu Türkistan'da Toplama Kampları ve Kültürel Soykırım Kabul Edilemez.

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplama kampı mağduru yakınları Doğu Türkistanlılar, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önündeki eylemlerine devam ederken Mazlumder Ankara Şubesi  olarak , büyükelçilik önünde eylem yapan mağdur ailelere destek vermek, aileleri dinlemek ve basın açıklaması yapmak isteyince polis engeline takıldık.

Güvenlik güçlerince Uygur ailelerinin yanına yaklaştırılmayan ve ailelerle konuşmamıza dahi müsaade edilmeyerek  güvenlik güçlerinin sert mukavemetine maruz kaldık. Mazlumder Ankara şube olarak, gösteri ve yürüyüş hakkımızın engellenmesine tepki gösterdik.

Basın Açıklamamızın Metni:

Doğu Türkistan'da Toplama Kampları ve Kültürel Soykırım Kabul Edilemez.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre  Çin hükümeti, Sincan Uygur Özerk bölgesinde yaşayan en az bir milyon Uygur’u  “Mesleki Eğitim Merkezi” adını verdiği “Toplama Kampları”nda tutmaktadır.

Uygurlar, başta din ve inanç özgürlüğü engelleri olmak üzere  keyfi tutuklamalar, zorla çalıştırma, faili meçhuller, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması, Uygurlara ait kültür ve mirasın yok edilmesi  gibi ağır insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Uluslararası raporlar Çin’in, özellikle son yıllarda, bölgenin Uygur Türklerine ait olduğu gerçeğini değiştirmek için bölgeye Çin nüfusunu taşıyarak nüfusu değiştirme politikası yürüttüğünü ifade etmektedir. Kamplara kapatılan Uygurlara, siyasi telkin programları düzenlenmekte, orantısız hapis cezaları verilmekte, istemsiz kürtaj uygulanmakta, doğum önleme çalışmaları düzenlemektedir.

"Toplama Kampları"nda Uygurlara ait inanç, kültür ve  kimliğin yok edilmesi yanında Çin Komünist Parti ideolojisinin zorla benimsetilmesi bir proje olarak uygulanmaktadır. İnsanlar burada herhangi bir yasal suçla suçlanmaksızın avukat tutmalarına müsaade edilmeksizin, süresi belli olmaksızın  kamplarda tutulmaktadır.

Mazlumder olarak!

* Çin hükümetini Uygurlar bölgesinde Sincan ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dahil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye,

* Sincan'da, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları kitlesel keyfi tutuklamalardan,  serbest dolaşım haklarını kısıtlamaktan  insan hakları ve insanlık onuru ile bağdaşmayan bütün bu uygulamalardan vazgeçmeye

* “Toplama Kampları”nı Birleşmiş Milletler gözetimine açmaya davet ediyoruz.

* Bütün bu şartlar altında, Türkiye dahil Uygurların sığındığı ülkelerden Çin'e iade edilmesi durumunda adil yargılanma hakkından mahrum olarak, İdam, işkence ve hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklarını bir kez daha hatırlatırız, Uygurların iade edilmemesi gerektiğini yüksek sesle ifade ediyoruz.

* Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini de Uygurların yaşadıkları sorunlara daha duyarlı olmaya, Birleşmiş Milletler ve uluslararası platformlarda yaşanan insan hakları ihlallerini daha sık dile getirmeye çağırıyoruz.

Mazlumder Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

  • Kaynak: https://ankara.mazlumder.org/tr/main/faaliyetler/basin-aciklamalari/1/dogu-turkistanli-ailelere-destek-aciklamamiza/13944
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Mazlumder Ankara Şubesi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için