• 3.11.2008
  • 2358 defa okundu

DALAYLAMA JAPONYA’DA 
Tibetlilerin ruhani lideri Dalaylama Japonya’yı ziyareti esnasında Uygurları kabul etti. 01.11.2008 günü Dalaylama’nın kaldığı Royal Paris otelinde Dünya Uygur Kurultayı Japonya temsilcisi ve Japonya Uygur Cemiyeti başkanı İlham Mahmut’u kabul etti. 
Dalaylama görüşmede Tibet meselesinin demokratik yollarla çözümünden yana olduğunu fakat bugün Çin hükümetinin uyguladığı politikaya bakıldığında demokratik yollardan çözümün kolay olmayacağından ve bundan dolayı da bazen ümitsizliğe kapıldığını Uygurlarında Doğu Türkistan meselesini demokratik yollardan çözmenin yollarını bulmalarını dile getirmiştir.
Dalaylama’nın bu sözlerine karşılık olarak Dünya Uygur Kurultayı Japonya temsilcisi ve Japonya Uygur Cemiyeti başkanı İlham Mahmut’ta elbette ki Tibetliler, ve Doğu Türkistanlılar meselelerini demokratik yollardan çözmeden yanadır, fakat Çin bugün Doğu Türkistan halkının üzerinde uyguladığı baskıcı politika ile Uygur halkına yaptığı zulüm ve işkence ile Doğu Türkistan meselesini unutturmaya çalışmaktadır.
Bizler her zaman demokratik çözümden yanayız,eğer Doğu Türkistan meselesi demokratik yolla çözülmezse Uygur halkı başka yollardan çözme yolunu denemekten çekinmeyeceklerdir dedi. Japonya’nın değişik şehirlerinde JİOLONG JİUKOU grubunun organize ettiği konferanslara katılacak olan Dalaylama 08.11.2008 de Hindistan’a dönüşünden önce 06.11.2008 Tokyo’da bir basın toplantısı yapacak bu basın toplantısına Dünya Uygur Kurultayı Japonya temsilcisi ve Japonya Uygur Cemiyeti başkanı İlham Mahmut’ta davet edildi. Bundan öncede Tibet lideri Dalaylama ile Dünya Uygur Kurultayı başkanı ve Uygur insan hakları savunucusu sn.Rabiye Kadir hanım defalarca bir araya gelmiş Tibet ve Doğu Türkistan meselesini görüşmüşlerdi.

  • Kaynak: Gökbayrak
  • Etiketler: Dalaylama ,Japonya’Tibet,Uygur Cemiyeti başkanı İlham Mahmut,JİOLONG JİUKOU ,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için