• 15.12.2023
  • 542682 defa okundu

Şi Cinping yönetiminde inşa edilen toplama kamplarında tutulan Uygur Türkü akademisyen İlham Tohti, 180'den fazla üst yetkilinin imzasıyla 3. kez Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

 

Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Şi Cinping yönetimindeki Çin, Doğu Türkistan topraklarında Uygur Türklerini asimilasyona maruz bırakıyor. Çin hükumeti, Uygur Türklerini toplama kamplarına atarak öz dilinden, dininden ve kültüründen koparıyor.

Doğu Türkistan’da Uygur aydınlarını da toplama kampında tutan Çin, Uygur Türkü akademisyen İlham Tohti'yi esaret altında tutuyor.

UYGUR AKADEMİSYEN İLHAM TOHTİ 3. KEZ NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE ADAY GÖSTERİLDİ

Uygur Türkü akademisyen Tohti, üçüncü kez Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. 10 yıldır kampta esir tutulan Tohti, 2020 ve 2023 yıllarında Nobel Barış Ödülü aday listesinde yer almıştı.

Tohti, 2024 yılı için 180'den fazla üst yetkilinin imzasını taşıyan listede yeniden yer aldı. Listede; Kanada, Japonya, Ruanda, Avustralya, Paraguay, Türkiye ve Fransa gibi ülkelerdeki bakanların, rektörlerin ve üst düzey diplomatların imzası yer alıyor. Akademisyen Tohti, "Uygur halkının özgürlük mücadelesinin gerçek sembolü" olarak tanıtıldı.

"UYGUR HALKININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN SEMBOLÜNÜ DESTEKLEMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR"

Belçika Milletvekili Samuel Cogolati konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “BM'nin 'insanlığa karşı suçları' kınadığı bir dönemde Pazartesi günü (11 Aralık 2023) yaptıkları açıklamada, Sincan'da (Doğu Türkistan) Şi Cinping'in totaliter rejimine yönelik sessizliği kırmak ve Uygur halkının özgürlük mücadelesinin gerçek sembolünü desteklemek bizim görevimizdir" ifadelerini kullandı.

İLHAM TOHTİ KİMDİR?

 

Uygur Türkü bilim insanı İlham Tohti, insan hakları ve barışı savunan bir aktivisttir. Uygurların Mandela'sı olarak anılan Tohti, Çin yönetimi tarafından 23 Eylül 2014 tarihinde göstermelik bir duruşmada "bölücülük" İle suçlanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Tohti onlarca hürriyet ve insan hakları ödülüne layık görüldü. Öte yandan Tohti,2019 yılından bu yana Nobel Barış ödülüne aday gösteriliyor.Tohti,2020 ve 2023 senelerinde finalistler kategorisinde beş adaydan biri olmuştu.

  • Kaynak: https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/cin-esaretindeki-uygur-akademisyen-ilham-tohti-3-kez-nobel-baris-odulu-ne-aday-gosterildi-482853
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Şi Cinping ,İlham Tohti, Nobel Barış Ödülü,Kanada, Japonya, Ruanda, Avustralya, Paraguay, Türkiye, Fransa

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için