• 26.7.2023
  • 1107370 defa okundu

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu (Politbüro) üyesi ve en üst düzey diplomatı olan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi’nin (yeni Dış işleri bakanı)Türkiye Cumhuriyetine gerçekleştirdiği günü birlik ziyareti biz Doğu Türkistanlıları ziyadesi ile üzmüştür.

Ata yurdumuz, aziz topraklar can çekişirken. Soydaş ve kardeş Müslüman Uygur Türkleri Çin devletinin elinde yok olmamak için direnirken Wang Yi adlı soykırım suçlusunun hiçbir şey olmamışçasına pişkin, pişkin Türkiye’ye gelmesi ve hükümet yetkilileri ile görüşmesi Türk toplumunu derinden sarsmakta ve acılarımızı bir kez daha tazelemektedir.

Devletimizin ve hükümet yetkililerimizin bu ziyarette Wang Yi denilen şahsa Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri ve insanlık dışı uygulamaları hatırlatacağı, Doğu Türkistan’ın gerçek sahipleri olan kardeş ve soydaş Uygur Türk’ünün yalnız olmadığını hissettireceklerine olan inancımız tamdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN beyefendinin 2009 yılında yaşanan Urumçi katliamında “bu bir soykırımdır” çıkışı hafızalarımızda ki tazeliğini korumaktadır. Biliyoruz ve inanıyoruz Cumhurbaşkanımız sayın ERDOĞAN, Wang Yi denilen şahsa yaptıkları soykırımı tekrar hatırlatacaktır.

Komünist Çin devletinin Doğu Türkistan’da süregelen ve işlemeye devam ettiği suçların ve insanlık dışı uygulamalarının baş müsebbiplerinden biri olan Wang Yi Çin devletinin en yüksek dereceli bürokratı olmasına karşın elinde bulaşan masum Uygur Türk’ünün kanı ile aynı derece yüksek düzeyli bir insanlık katilidir. Masumlara, kendini savunmayacak derece olanlara karşı işledikleri suçlar her geçen gün bir, bir ispat edilen Wang Yi suç ortağı Xi Jinping temsil ettikleri komünist katil Çin devleti ve Uygur Türklerine bu soykırımı yaşatan herkes elbet bir gün işledikleri suçların cezasını çekecektir.

Çin devleti bu gün güçlü olabilir ancak yarın ne olacağı bilinmez. Yarınların Doğu Türkistan’a umut olduğunu biliyoruz. Bugün güçlü olanlar ve güçlü olanın yanında durarak menfaat devşirenlerin zamanı dolacak ve bir, bir adalet önünde hesap verecekleri günlerin yakın olduğunu biliyoruz. Wang Yi ve suç ortakları adaletin ve insanlığın mahşeri vicdanında Yargılanacak ve suçlarının cezasını en ağır şekilde çekecektir.

Wang Yi ve avanesi iyi bilsin ve sesimizi işitsin. Özgürlük pek yakında Tanrı dağının ufuklarından doğacak Pekin’in zulmünü tarumar edecektir. Saygılarımla.

26.07.2023

DOĞU TÜRKİSTAN
KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

ADINA
 

DOĞU TÜRKİSTAN

KAŞGARLI MAHMUT VAKFI

ADINA

 

DOĞU TÜRKİSTAN

MİLLİ MECLİS

ADINA

 

SEYİT TÜMTÜRK

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Kayseri

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için