• 11.10.2011
  • 87255 defa okundu

Pakistan doğumlu Kamirdin Abdurahman adında ki Uygur 2009 yılında ziyaret ettiği Yarkent şehrinde, Çin istihbarat ekipleri tarafından haksız yere gözaltına alınmış ve 15 gün boyunca sorgulanmıştır.

İstihbarat ekipleri sorgularının sonunda Kamirdin Abdurahman'ı Çin için casusluk yapmaya zorlamış, Abdurahman'da polislerin elinden kurtulmak için yalan da olsa bu teklifi kabul etmiş.Doğum yeri olan Pakistan'a döndüğünde ise Çin istihbaratları ile olan iletişimini kestiğini ve RFA (Radio Free Asya) aracılığı ile de içinde bulunduğu durumu dünya kamuoyu ile paylaşmıştı.

Radyoya verdiği bu mülakat sonrasında kimliği belirlenemeyen Pakistanlılarca tehdit telefonları almaya başlayan Kamirdin Abdurahman. Çareyi eşi ve çocuklarını da alarak Afganistan'a gitmekte buldu. Afganistan'a geldiğinide BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine başvurarak sığınma talebinde bulunan Abdurahman'ın bu talebi BM Mülteciler Yüksek Komiserliğince onaylandı. Çin istihbaratı ise siyasi sığınma fikrinden vazgeçirmeye çalışmakta.

http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/tepsili_xewer/uyghur-panahliq-10112011154250.html?encoding=latin

  • Kaynak:
  • Etiketler: Pakistan, Afganistan, Doğu Türkistan, Yarkent, İstihbarat, Çin, BM, Mülteciler Yüksek Komiserliği

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için