• 12.03.2023
  • 14747 defa okundu

Almanya'da yaşayan Uygur Türkü genç Muhammed Yusuf, Doğu Türkistan'da yaşanmakta olan Uygur soykırımına dikkat çekmek için bisikletiyle şehir şehir dolaşıyor.

Almanya'da yaşayan Uygur Türkü genç Muhammed Yusuf, Doğu Türkistan'da Çin'in Uygur Türklerine karşı uyguladığı soykırıma dikkat çekmek için bisiklet sürüyor.

Bisikletine monte ettiği tekerlekli kulübeyle pedal çeviren Uygur aktivist, kulübesine yapıştırdığı pankartlarla Almanya'yı karış karış dolaşıyor. Doğu Türkistan ve Almanya bayraklarını taşıyan kulübede, Çin yönetiminince toplama kamplarına götürülen Uygur Türklerinin fotoğrafları yer alıyor. Ayrıca "Uygurlara Özgürlük" ifadesini taşıyan kulübenin plakasında ET UYGUR yazısı dikkat çekiyor.

TEK BAŞINA ALMANYA'DA UYGUR TÜRKLERİNE SOYKIRIMI DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

20 Şubat 2023'te Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alan Hemer şehrinden yola çıkan Yusuf, bisiklet yolculuğu ile bugüne kadar 1000 kilometreye yakın bir yol kat etti.

Bugüne kadar Almanya'nın Düsseldorf, Köln, Bonn, Koblenz, Stuttgart, Mainz gibi şehirlerinden geçen Yusuf, her şehirde insanlara Çin hükumetinin Doğu Türkistan'da uygulamakta olduğu soykırım, baskı ve asimilasyon politikasını anlatıyor.

BÜTÜN AVRUPA'YI DOLAŞMAK İSTİYOR

Almanya'da mart ayındaki soğuk havaya rağmen yolculuğuna devam eden Yusuf, şu sıralar Münih'e doğru pedal çeviriyor. Ayrıca Muhammed Yusuf, Uygur soykırımını anlatmak için yaza kadar bütün Avrupa'yı dolaşmayı planlıyor.

 

  • Kaynak: https://www.qha.com.tr/gundem/cin-in-uygur-zulmunu-duyurmak-icin-almanya-da-sehir-sehir-dolasiyor-469101
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,almanya

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için