• 16.05.2023
  • 144856 defa okundu

Çin hükumetinin, Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerini zorla çalıştırdığına kanıt niteliğinde yeni bir rapor yayımlandı.

Çin, Doğu Türkistan'daki pamukları, toplama kampında işkence ve soykırım uyguladığı Uygur Türklerine toplatıyor. Konuyla ilgili kanıt niteliğinde yeni bir rapor yayımlandı.

Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı kıdemli Çin araştırmacısı ve Alman Antropolog Dr. Adrian Zenz, “Doğu Türkistan ve Özbekistan’da Pamuk Hasadında Zorlayıcı İşgücü: Devlet Destekli Zorla Çalıştırmanın Karşılaştırmalı Bir Analizi” başlıklı bir rapor yayımladı.

"YAŞLI UYGUR TÜRKLERİ BİLE PAMUK TOPLAMAYA ZORLANIYOR"

Zens rapor ile ilgili, "Doğu Türkistan pamuğuyla ilgili yeni hakemli araştırmam, yaşlı Uygurların bile pamuk toplamaya zorlandığını, Uygur Türklerinin sözde 'düşünce eğitimi' ile karşı karşıya kaldığını, makineli hasat yerine zorunlu Uygur işçiliğini kullandığını ve Pekin'in iddialarına rağmen zorla toplamanın devam ettiğini ortaya koyuyor. Ayrıca Doğu Türkistan'daki 'Çin devlet destekli zorla çalıştırılmasının ardındaki faktörlerin', ilk kez kavramsal incelemesini yürütüyor" ifadelerini kullandı.

ÇİN YÖNETİMİNİN HEDEFİ UZUN VADELİ

Bölgedeki Çin devleti destekli zorlayıcı emek sömürüsünün şiddetle kınandığı raporda, Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki ekonomik ve uzun vadeli siyasi hedefleri, pamuk toplama ve ilgili endüstrilere Uygur Türklerinin zorla transferlerinin uzun süre devam edebileceği bildiriliyor.

"UYGUR TÜRKLERİNİN EMEĞİ SÖMÜRÜLMEYE DEVAM EDİYOR"

Zenz ayrıca, “Pekin, pamuk hasadı yapmak ve ekonomik kazancını artırmak için Uygur emeğini sömürmeye devam ediyor. Bu vahşetteki tüketici suç ortaklığını sona erdirmek için koordineli uluslararası çabaların zamanı geldi. Özellikle, Avrupa Birliği, yalnızca küresel tedarik zincirlerinde yaygın zorla çalıştırma biçimlerine karşı koymakla kalmayıp, aynı zamanda devlet destekli sistematik Uygurları zorla çalıştırmayı etkili bir şekilde hedef alan bir araç geliştirmelidir” dedi.

 

  • Kaynak: https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/cin-in-uygur-turklerini-zorla-calistirmasi-ile-ilgili-yeni-rapor-yayimlandi-472183
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Dr. Adrian Zenz,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için