• 11.03.2011
  • 79522 defa okundu

Birleşmiş Milletlerin İsviçre’nin Cenevre kentinde ki “Genişletilmiş İnsan Hakları  Toplantısı”nda Dünya Uygur Kurultayı vekilleri de Uygurlar üzerinde uygulanan kişilik hak ve engelleri konusunda söz aldı.
 
DUK’un Birleşmiş Milletler nezdindeki özel vekili  bayan Jana konuşmasında Doğu Türkistan’da işgalci Çin Güçleri  tarafından hapse atılanlara  fiziksel işkence yapıldığı ve Uygur Türkleri’nin ekonomik kalkınmasının önündeki Çin engelinden söz etti. 

“Kaybolan kişiler” konulu bölümünde  söz alan Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreteri Dolkun İSA ise   5 Temmuz 2009 Urumçi soykırımından sonra ortadan kaybolan Uygur gençlerinin durumu ve Kamboçyadan Çin’e teslim edilen 20 Uygurlar hakkında hiç bilgi edinilemediği konuları gündeme getirildi.

Bu toplantıya aralarında Çin halk cumhuriyetinin de bulunduğu 198 ülke ve 500 den fazla Uluslararası teşkilat  temsilcileri iştirak etti. Kalabalık bir heyetle toplantıya katılan Çin halk cumhuriyeti Uygur meselesinin ele alındığı oturumlarda Dünya Uygur Kurultayı adına konuşma yapanları engellemeye çalıştı ancak bu durumdan bir netice elde edemediği gözlendi.

  • Kaynak:
  • Etiketler: dünya, uygur, kurultay, birleşmiş, milletler, doğu türkistan, vekiller, insan, hakları, gökbayrak, ihlal, dolkun isa, çin, uyghur, china, un, duk, özel, special, kaybolan, 2009, Türk,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için