• 7.10.2022
  • 43547 defa okundu

6 Ekim 2022’de yapıldı. BM İnsan Hakları Konseyinin 7 Ekim’de sona erecek olan 51. oturumu kapsamında Konsey’e, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri durumunun görüşülmesi için sunulan tasarı ve özel toplantı yapılması talebi; Kazakistan, Özbekistan, Pakistan, Katar, Endonezya ve BAE dahil birçok ülkenin karşı çıkması nedeniyle reddedildi.

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri durumunun görüşülmesi için sunulan tasarı, 17 “kabul” oyuna karşı 19 “ret” ve 11 “çekimser” oyla reddedildi. Aralarında Almanya, Fransa, Çekya, Finlandiya, Polonya, Güney Kore, ABD ve Birleşik Krallık’ın olduğu ülkeler tasarı için “kabul” oyu kullanırken, Bolivya, Küba, Gabon, Endonezya, Kazakistan, Pakistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Nepal, Sudan ve Özbekistan’ın bulunduğu ülkeler ise ret oyu verdi. Ukrayna, Malezya ve Hindistan dahil oturuma katılan diğer ülkeler ise çekimser oy kullandı.

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/politika/bm-deki-dogu-turkistan-tasarisi-turk-ve-islam-ulkelerinin-oylariyla-reddedildi/447409/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,BM

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için