• 29.1.2021
  • 13818 defa okundu

Partilerin, grup toplantılarını eskiden kaçırmazdım. Şimdi ise karşıma çıkar çıkmaz kanal değiştiriyorum. Sadece, sosyal medyada paylaşılan kısa kesitlere ara sıra göz atıyorum.

Siyaset; umut, huzur, refah vermediği gibi güzel bir gelecek de vaat etmiyor artık! Toplumun gerçek sorunlarından kopuk, siyasi cümleleri dinlemenin kime ne faydası var? Vatandaşın sofrası küçülüp, cebi daralırken, faturaların tamamına yakınında ödenmemiş borç ibaresi bulunurken yaşını başını almış insanların ego savaşının seyircisi olmak istemiyorum.

Eğer bir ülkede; ekmek, su, yumurta, yağ, peynir siyasetin gündemi olmaktan çıkmışsa, o ülke ya çok gelişmiştir ya da batıyordur!..                                                                               ***

Önceki gün Doğu Türkistanlı bir arkadaşım, İYİ Parti'nin grup toplantısından bir kesit paylaşmış ve altına da 'TRT bu bölümde yayını kesti...' yazmış.

10 dakikalık bir görüntü, merak edip izledim. Kürsüye Doğu Türkistanlı bir kız kardeşimiz çıkıp, gözyaşları içinde Çin zulmünü anlatıyor. Çin'in, hiçbir gerekçe yokken annesini, babasını ve iki erkek kardeşini hapse attığını belirten acılı kardeşimiz; 7 yıl, 10 yıl, 15 yıl diye aile bireylerine verilen cezaları sıralıyordu...

Suçları ne bu insanların; evlatlarının, kardeşlerinin okumak için Çin'den çıkmış olması. Doğrudan ajan, hain muamelesi görüyorlar. Evet, Türk ve Müslüman olmaları dışındaki tek suçları bu!

Kürsüde, kulaklarımızın duyabileceği en büyük insanlık dramı anlatılırken, TRT yayını kesiyor!

Neden?

Çünkü hükümet politikası böyle!..                                                                                ***

Doğu Türkistan meselesini daha önce de yazdım... Bizim tüm göstermelik eylemlerimize ve nutuklarımıza karşı, Doğu Türkistan gerçek iyiliğin, insanlığın, milliyetçiliğin, Müslümanlığın ölçütü olarak karşımızda duruyor.

Eğer oradaki zulme karşı durabiliyorsak insanız, milliyetçiyiz, Müslümanız...

Yoksa Suriye'den milyonlarca mülteci almışız, korkak Esad'a kafa tutmuşuz bir anlam ifade etmiyor! İki tümen askerle altını üstüne getirebileceğin, ekonomik manada hiçbir bağımlılığımızın bulunmadığı Yunanistan'a meydan okuyunca kendimizi büyük mü görüyoruz sahiden?

Güzel tiyatro!

Ne yazık ki giderek kendimizi Çin'e bağımlı hale getiriyoruz. Ticaret anlaşmaları, burs anlaşmaları, kredi anlaşmaları, güvenlik anlaşmaları imzalıyoruz.

Ne deyip, yazacağımı bilemiyorum bu noktada. Ülkem adına utanıyorum!

Doğu Türkistan'daki, toplama kamplarını, işkenceleri, tecavüzleri düşündükçe kanım çekiliyor!..                                                                                              ***

İşin başka boyutu; Türk toplumu, siyasetçilerin bu vurdumduymazlığına alıştırılmaya, hatta Çin'in soykırımı meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Türkiye'den Çin'e götürülen kimi gazeteci, siyasetçi döndüğünde Pekin yönetimini övüp, "İddialar asılsız, her şey çok iyi..." gibi saçma sapan çıkışlar yapıyor. "Biz hiç toplama kampı görmedik" diyen zekâ küplerine de rastlamak mümkün.

Hayali, Çin Seddi'ne dayanmak olan çocukları bir bir kaybediyoruz. Siyasetin yumuşak, tavizci, çıkarcı dünyasını strateji diye yutan çocuklar bir bir düşüyor surlardan. Zannediyorlar ki, Türkiye güçlenmeyi bekliyor. Ah benim ekonomi bilmez, teknoloji bilmez, bilim bilmez kardeşim! Türkiye güçlenene kadar Doğu Türkistan kalmayacak!..

Çin'e bugün gücümüz yetmiyor, yarın makas daha da açılacak... Tabii ki savaş çıkartacak değiliz. Ancak bu suskunluk, bu körlük, bu sağırlık yüreğimize dokunuyor.

Kendi çıkarları için bile olsa; ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa ses çıkartıyor, yaptırım uyguluyor. Biz ise kafamızı kuma gömüp, gücümüz yetmeyeceği için zulme sessiz kalıyoruz!

Utanmaktan başka bir şey gelmiyor elimden.

Çinli sanıp, Korelileri döven çocukların saflığı ile dalga geçtik ama koca ülkede Çin'e karşı girişilmiş en büyük eylem de oydu...

Kimse kürsülere çıkıp da dünya liderliğinden, mazlumların sesi olmaktan, milliyetçilikten, Müslümanlıktan söz etmesin!

Biz ancak TRT'ye çıkan mazlum kardeşlerimizin sesini keseriz!..

Dünya beşten büyük ama insanlık Çin'den küçükmüş!..

Turgay Akbulut

  • Kaynak: https://www.yenidonem.com.tr/yazarlar/turgay-akbulut-88/besten-buyuk-cin-den-kucuk-14764.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa,TRT,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için