• 4.04.2023
  • 502760 defa okundu

BARIN KATLİAMI BASIN BİLDİRİSİ

5 NİSAN 2023

Bugün 33. yıldönümünü andığımız BARIN olayları, 1990 yılında Ramazan ayının 17. gününe denk gelen 5 Nisan günü, KAŞGAR vilayetine bağlı Barın kasabasında Uygur halkının, Çin’in imha politikasından kurtulan bir camiyi kendi imkanları ile restore etmiş ve Caminin ibadete açılmasına Çinlilerin karşı çıkması zerine, Müslüman bölge halkı tepki göstererek bir bağımsızlık ateşinin fitilini daha yakmıştır.

Doğu Türkistan halkı, bu olaylar üzerine haklarını elde etmek için harekete geçmiştir. Başlayan olaylar kısa sürede büyümüş, tüm bölgeyi saran bir bağımsızlık hareketine dönüşmüştür. Çin bu hareketi durdurmak ve tüm Doğu Türkistan’a yayılmasını durdurmak ve önlemek için 10,000, den fazla özel birlik ve hava destekli askeri güçle müdahale etmiştir.

Doğu Türkistan halkı, ellerinde hiçbir askeri araç ve gereç bulunmamasına rağmen donanımlı Çin ordusuna karşı büyük mücadele örneği göstermiştir. Kısa bir süre için olsa da bölge Çin hâkimiyetinden kurtulmuştur.

Fakat Çin bu ayaklanmanın büyümeden ve diğer bölgelere yayılmadan durdurulması için, silahsız ve masum halka, en gelişmiş silahları ile müdahale etmiş, yoğun hava bombardımanı ile BARIN ve çevresindeki köy kasaba ve yerleşim bölgelerini tamamen yok etmek pahasına bağımsızlık mücadelesini bastırmıştır. Olaylar sonucunda Çin’in vahşi yüzü bir kez daha ortaya çıkarken, geriye, tamamen yerle bir olmuş 9 köy ile bu katliamda binlerce masum çocuk, yaşlı, kadın, erkek hayatını kaybetmiş ve binlerce kardeşimiz yaralanmıştır.

Çin tarafından dış Dünya ile ilişkileri tamamen kesilen Doğu Türkistan’da, yukarıda anlatılan BARIN olayı gibi, halkın baskı ve zulme başkaldırışı sürekli devam etmektedir. Fakat uygulanan politikanın etkisi ile Dünya kamuoyu Doğu Türkistan halkının yaşadığı sıkıntılar, insan hakları ihlallerinden habersiz olduğu gibi, bağımsızlık için verilen mücadelelerden habersiz kalmaktadır.

Doğu Türkistan halkı insanca yaşama koşullarını elde etme, bağımsız bir ülke olabilmek için mücadelesine devam etmekte, inancını sağlam tutmaktadır 2014 yılı sonları ve 2015 yılı başlarından itibaren komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistan’ı kapatması, Uygurlara verilen pasaportların toplanması ile başlanan süreç neticesinde bu gün beş milyona yakın Uygur olmak üzere, Kazak, Kırgız gibi Türk kimliğine sahip halklar ile İslam inancına sahip Müslümanlar kamplarda toplanmaya başlamıştır. İlk zamanlar öyle bir uygulamanın olmadığını yönünde beyanlarda bulunan, Çin komünist yönetimi eğitim kamplarının işlevinin beyin yıkama ve mankurtlaştırma atölyeleri olduğu buradan kurtulan şahitlerin bilgileri ışığında gün yüzüne çıkmıştır. Çin yönetimi ilerleyen dönemlerde bu uygulamasını kabul etmek durumunda kalmıştır.

Bu kampların mağdurlarının beyanı şunu göstermiştir ki bu kamplar bir soykırım aracına dönüşmüştür. Kamplardan her gün ölüm haberleri gelmektedir. Tecavüz, taciz, sistematik işkence ve beyin yıkama faaliyetleri bu kampların rutin işlemleri halini almıştır.

Bu gün Doğu Türkistan toprakları ve Doğu Türkistan’ın evlatları geleceklerini yitirmek üzeredir. Komünist ve soykırımcı Çin yönetimi Doğu Türkistan’dan Türk ve İslam adını silmek için. Uygur, Kazak, Kırgız kimliğini yok etmek için uyguladığı her yolu mübah görmekte ve bunu dünyanın gözü önünde yapmaktadır. Doğu Türkistan’ın ve halkının yok olmaması için her bireyin ve kurumun üstüne düşeni yapması her Zaman kinden daha elzemdir.

1990 BARIN olaylarından sonra, 1995 yılı Temmuz ayında HOTEN’de yine 05. Şubat 1997 de GULCA da, 5 Temmuz 2009 da Başkent URUMÇİ’de büyük çapta bağımsızlık ve özgürlük hareketleri meydana gelmiştir. Vatanı ve halkı için, insanca yaşamak ve insan hakları için mücadele eden, bu uğurda can veren bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. İşgali altında tuttuğu topraklarda her türlü zulmü uygulayan, insan hak hukuku tanımayan ‘’BARIN’’ katliamının sorumlusu Çin Halk Cumhuriyetini nefretle kınıyoruz.

DOĞU TÜRKİSTAN
KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
KAŞGARLİ MAHMUT VAKFI
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
MİLLİ MECLİS
ADINA


SEYİT TÜMTÜRK

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Barın

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için