• 31.8.2006
  • 2238 defa okundu

Yalçın DOĞAN : AKP sevinmesin Çin`in başı dertte 


 
AÇ bırakarak, hatta işkenceyle, hatta öldürerek, alfabesini değiştiriyor. Biz Doğu Türkistan diyoruz. Çin ise Şian Uygur Özerk Bölgesi diyor. Çin, Uygur Türkleri`nin yaşadığı, kendine bağlı bu bölgede Türk kimliğinin gelişmesine izin vermiyor. Bunun için, çiğnemediği insan hakları kalmıyor. Sosyal, siyasal, kültürel haklar, hepsini ayaklar altına alıyor. 
 BM MART 2006 Pekin yönetimi Uygur nüfusunu azaltmak üzere, o bölgeye Çinliler`i yerleştiriyor. Orada bir Çinli çiftçiye yılda üç bin Yuan, aynı işi yapan Uygur`a yılda 800 Yuan ödüyor. Uygurlar`ın yüzde sekseni yoksulluk sınırı altında. Ayrıca, işe son vermeler, zorla gebeliği önleyici haplar, gazete ve kitap toplatmalar, dayaklar, cinayetler, suçsuz cezalar, artık Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına yansıyor. Örneğin, son olarak 3 Mart 2006 tarihli BM raporu baştan sona, Çin`in Uygurlar`a işlediği insan hakları ihlalleriyle dolu. 
 ARAP ALFABESİ Ve alfabe. Günümüzle bağlantı, bizimle benzerlik burada. Uygurlar`ı asimile politikasında, Çin farklı bir politika izliyor. Uygur alfabesini kaldırıyor, yerine Arap alfabesini getiriyor. Kimliğin en önemli özelliği dil. Alfabeyi değiştererek, dil üzerinden Uygurlar`da Türk kimliğini yok etmeye çalışıyor. Alfabe değişikliği yetmiyor. Çince sözcükleri de, Uygur sözlüğüne dahil etmeye başlıyor. 1950`lere kadar Uygur dilinde tek Çince kelime yokken, bugün birkaç bin Çince kelime var. İSLAM ÖNDE Çin, Türk kimliğini yok ederken, yerine hangi kimliği getiriyor? Müslümanlığı. Uygurlar`a son otuz yılda, sürekli olarak `siz Türkten önce Müslümansınız` şırıngasını veriyor. Bunun sonucunu da alıyor. Gerçekten bugün Şian Uygur Özerk Bölgesi`nde insanlarda, dini kimlik; yani Müslümanlık, etnik kimlikten; yani Türklük`ten önce geliyor. Tıpkı, Türkiye`deki gibi. 
 ŞİMDİ DE ŞERİAT Geçenlerde yayınlanan araştırma çok çarpıcı. Türklerin yüzde 51`i kendilerini `önce Müslümanım` diye tanımlarken, sadece yüzde 19`u `önce Türküm` diyor. Müslümanım diyenlerin oranı, geçen yıla göre, sekiz puan artıyor. AKP hiç sevinmesin. Çünkü, Çin`in başı dertte. Alfabe değişikliği, İslam şırıngası, Afgan ve İran etkisiyle, Türklüğün yerini şeriat alıyor. Çin tam panikte. Hele de, New York 11 Eylül saldırısı sonrasında, özerk bölgede şeriat almış başını gidiyor. Şeriatçı olduğu gerekçesiyle, 11 Eylül`den bu yana Şian`da 250 kişi idam ediliyor. 
 MERCEK ALTINDA Coğrafya olarak bize çok uzak. Ancak, olay bize çok yakın. Bizim içimizde büyüyen tehlikenin benzeri. AKP`nin iktidara gelmesiyle birlikte, İslam`ın nasıl öne çıktığı ortada. Kimliği sorulduğunda, `ben Türküm yerine, ben Müslümanım` diyenlerin oranı artıyor. Şian`da da, öyle. Din öne çıkıyor. Ama İslami terörle birlikte. Amerika ve Avrupa farkında. AKP iktidara geldiğinde, hepsi, hep bir ağızdan `Müslüman, ama laik bir ülke` avazeleriyle alkış tutarken, uzun süredir o sözleri ağzına alan yok. Çünkü pompalanan din, saf bir inanç olarak kalmıyor. Şeriata dönüşme tehlikesi içeriyor. Şian ve Türkiye mercek altında.


Haber Kaynağı tümgazeteler.com...

  • Kaynak: tümgazeteler.com
  • Etiketler: Yalçın DOĞAN : AKP, BM ,ARAP,Uygur,Türk,New York,İslam,11Eylül

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için