• 21.08.2011
  • 87599 defa okundu

Uluslararası af Örgütünün açıklamasına göre Malezyalı yetkililer tarafından tutuklanan 24 Uygur mülteci hakkında ciddi endişe edildiği tutuklanan Uygur mültecilerin  Çin’e edilmesinde kaygı duyulduğu belirtilen açıklamada İnsan hakları raporları zaten kötü olan Çin tarafından bu Uygurlara kötü muamelede bulunulabileceğinin bu nedenle bu 24 mültecinin risk altında bulunduğu kaydedildi.

Uluslar arası Af Örgütünün Avustralya mülteci sözcüsü Dr. Graham Thom ise yaptığı açıklamada “Eğer Malezya Uygurlar gerçekten sınır dışı ederek Çin’e teslim etmiş ise uluslar arası hukuku açıkça ihlal etmiştir” dedi.

Dr. Thom “Avustralya ve Malezya arasında imzalanan mültecilerin iadesine yönelik anlaşmanın henüz kurumadığını, Malezya’nın tamamen keyfi ve savunmasız insanları tutuklamasının arkasında güçlü korkuları” olduğu sözlerine ekledi.

Ayrıca Uluslar arası Af Örgütünün yaptığı açıklamada Çin geçtiğimiz aylarda Uygur özerk bölgesinde ki olaylara müdahalesi ile 15 kişinin hayatını kaybettiği, böylesi gerginlik ve olaylar sonrasında Pekin’in kitlesel tutuklamalar ile bu olaylar hakkında konuşanları da çeşitli girişimlerle susturduğu kaydedildi.

http://www.amnesty.org.au/news/comments/26538/

  • Kaynak:
  • Etiketler: Uluslararası Af Örgütü, Amnesty International, Avustralya, Malezya, Uygur, Mülteci, Dr. Graham Thom

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için