• 16.2.2024
  • 397180 defa okundu

Bugün ABD Temsilciler Meclisinde 2023 Uygur Politika Yasası, 414 kabul oyu ile geçti. Uygur Hareketi, Uygur Politika Yasasının Temsilciler Meclisinden ezici bir çoğunlukla geçmesinden dolayı yasa koyucuları tebrik etti.

Uygur Hareketi (CFU), 2023 tarihli Uygur Politika Yasası olan H.R. 2766 lehine bugün 414 olumlu oyla verdiği ezici destek için Temsilciler Meclisi’ni tebrik etti. Tasarı, 20 Nisan 2023’te ABD Temsilcisi Young Kim (CA-40) tarafından Meclis’e sunuldu ve Temsilci Ami Bera (CA-6) tarafından ortaklaşa desteklendi ve 29 Kasım 2023’te Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi (HFAC) tarafından oybirliğiyle onaylandı.

“Uygurların ve esas olarak Uygur Özerk Bölgesi’nde ikamet eden diğer azınlık gruplarının üyelerinin insan haklarını desteklemek ve farklı kimliklerini korumak ve diğer amaçlar için” bir yasa tasarısı olan 2023 Uygur Politikası Yasası, Doğu Türkistan’da soykırıma uğrayan Uygurlar için ABD’nin desteğinin ve adaletinin artırılmasını savunuyor.

Tasarı, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Uygurlar ile ilgili meseleler için bir Özel Koordinatör atanmasını gerektiriyor. Bu rol, özellikle Uygurların farklı etnik, kültürel, dini ve dilsel kimliklerinin korunmasını ve muhafaza edilmesini teşvik edecektir. 2023 Uygur Politikası Yasası, ABD Hükümetini, benzer düşünen ülkelerle koordineli olarak, ÇHC’ye tüm gözaltı tesislerini kapatması ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması için baskı yapması için bir strateji geliştirmeye çağırıyor. Ayrıca, Uygurca dil eğitimini Dış Hizmet Görevlileri (FSO) için kullanılabilir hale getirerek ve Çin’deki bir ABD diplomatik veya konsolosluk misyonuna atanacak en az bir Uygurca konuşan memur gerektiriyor.

Ayrıca tasarı, ABD’nin insan hakları ihlallerini ve suistimallerini izlemek için bölgeye özel bir raportör veya çalışma grubu atanması da dahil olmak üzere Birleşmiş Milletler’de Uygur sorunlarını gündeme getirme çabalarını destekliyor.

Uygur Hareketi başkanı Ruşen Abbas yasa ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “HR 2766’nın kabulü, Doğu Türkistan’daki Uygurlara karşı devam eden soykırımla mücadeleye devam etmek için Kongre tarafından yapılan önemli bir eylemdir. Bu tasarının Dışişleri Bakanlığı’nda ‘Amerika Birleşik Devletleri Uygur Sorunları Özel Koordinatörü’ pozisyonunu oluşturmasından memnuniyet duyuyoruz. Kongre gerçekten de Uygur soykırımına karşı mücadeleyi ciddiye aldıklarını gösterdi ve adaletten yana tavır alan yasa koyuculara minnettarız.”

  • Kaynak: https://habernida.com/abd-temsilciler-meclisinden-uygur-politika-yasasi-gecti-uygur-hareketi-tebrik-etti/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,ABD,Uygur Hareketi (CFU),

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için