• 7.03.2024
  • 828108 defa okundu

BASIN AÇIKLAMASI

08.03.2024

Yine bir 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Şuan milyonlarca ileti mobil iletişim cihazlarından paylaşılıyor. Kutlamalar, konserler ve türlü türlü binlerce etkinlik ile kadının önemi ve kadının değeri hakkında bir sürü malumat ekranlarımıza düşüyor, gözümüzün önüne geliyor. Peki, bu konfora sahip olmayanlar. Peki ya mazlum coğrafyalarının kadınlarının çektikleri sıkıntıları ne kadar biliyoruz ve bunu ne kadar paylaşıyoruz.

Hiç aklımıza onlarında birer insan, birer anne, birer eş veya kardeş olduğu geliyor mu? El cevap elbette küçük küçücük bir kısım vicdan sahibinin hem aklına geliyor, hem gönlüne düşüyor. Ya kadının hakkının korunması için, kadının adının unutulmaması için adını aklımıza mıh gibi çaktığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yalnızca eğlenmek ve zevk-ü sefanın bir göstergesi olarak kutlayanlar. İşte onlar mazlum coğrafyalara dönüp bakmazlar bile, hatta o coğrafyalarının adlarını dahi bilmezler. İşte bu bilinmezliğin biride Doğu Türkistan’dır.

Doğu Türkistan’da kadın olmak;

Zorla kürtaja tabii tutulmak demektir. Doğum yapmasının evlat sahibi olmasının komünist Çin devletince izne tabii olmasıdır. Çin devletince doğum kontrolü bahanesi ile kısırlaştırılmasıdır.

Doğu Türkistan’da kadın olmak;

İş gücü adına evlerinden koparılarak köle işçi olarak satılmaktır. Genelevlere peşkeş çekilmek, fuhşa zorlanmak, adı batısıca eğlence mekânların da zorla çalıştırılmaktır.

Doğu Türkistan’da kadın olmak;

Kaynaştırma adı altında Çinlilerle zorla evlendirilmektedir. Ne idüğü belirsiz Çinlilerce evlendirilmek için her türlü baskıya boyun eğmektir.

Doğu Türkistan’da kadın olmak;

Sözde eğitim kampı denilen ölüm yuvalarında, işkence hanelerde her türlü işkenceye katlanmaktır. Her türlü cinsel saldırıya, tecavüzlere ses çıkaramamaktır. İçeriği bilinmeyen ilaçların kobayı olmak demektir. Organlarının alınıp satılması için bakılan bir meta gibi pazarlanmaktır.

Doğu Türkistan’da kadın olmak;

Evinden zorla koparılan annesi, babası, eşi, çocuğu ve kardeşinin ardından sessizce ağlamaktır. Elinden bir şey gelmemesinin çaresizliği ile yüreği yangın yeri olmak demektir.

Doğu Türkistan’da kadın olmak;

Aslında dünyanın tüm yükünü yüklenmek demektir. Doğu Türkistan’da kadının cismi var ancak adı yarım yüzyıldan fazlaca yok hükmündedir. Komünist Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı tüm vahşet ve zulümden en fazlaca etkilenen Doğu Türkistanlı kadınlardır.

Her yıl dünya kadınlarının eğlenerek kutladığı kadınlar günü Doğu Türkistan’da acı, keder ve gözyaşı içinde geçen sıradan bir gün bile değildir. Hür dünyanın insanlarına ve kadın haklarının üzerinde tepinenlere söylüyoruz. Doğu Türkistan’da kadınlar vardır ve var olmak için akla hayale gelmeyecek vahşete katlanmaktadır. Eğer yüreğinizde birazcık merhamet var ise eğer insanlıktan bir gram nasiplenmiş iseniz Doğu Türkistan’da yaşam mücadelesi veren kadınlarında sesini duyun.

DOĞU TÜRKİSTAN
KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
KAŞGARLİ MAHMUT VAKFI
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
MİLLİ MECLİS
ADINA

SEYİT TÜMTÜRK

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için