• 5.07.2023
  • 873558 defa okundu

5 TEMMUZ URUMÇİ

KATLİAMI BASIN BİLDİRİ

2023

Yıllar geçtikçe derinleşen ve iyileşmeyen acılar vardır. 2009 yılının 5 Temmuz günü Urumçi sokaklarında başlayan ve Doğu Türkistan’ımızın birçok şehrine yayılan hak arama olayları ve sonrasında yaşanan hadiselerde işte böylesine iyileşmeyen ve her 5 Temmuz’da içimizi bir kez daha acıtan günlerden sadece biridir ve en tazesidir.

5 Temmuz,26 Haziran günü Guandong şehrindeki bir fabrika yatakhanesine gözü dönmüş Çinlilerce gerçekleştirilen gece baskını ile yüzlerce Uygur Türk’ü hunharca dövülmüş ve onlarca kardeşimiz ise vahşice katledilerek şehit edilmiştir. Yaşanan bu katliam neticesinde Uygurlar arasında başlayan hak arama faaliyetleri komünist Çin yine vahşice bastırmış 5 Temmuz günü ise adeta katliamın fitili ateşlenmiştir. 5 Temmuz ve akabinde Urumçi sokaklarında adeta Çinli polislerin, askerlerin ve hatta paramiliter güçlerin günlerce Uygurları avladığı bir vahşet sahnesini andırmıştır.

Dünyadan gelen tüm tepkilere rağmen, katliamı durdurun çağrılarına kulaklarını tıkayan katil ve katliamcı Çin devleti Uygurları yok etmek için var gücü ile saldırılarını arttırmış ve neticesinde binlerce Uygur Türk’ü kardeşimiz şehadet mertebesine erişirken. Yine On binlerce soydaş ve dindaşımız ise yaralanmış ve tutuklanarak cezaevlerine konulmuştur.

Son yıllarda Doğu Türkistan’da yaşananlar ise Urumçi katliamının devamı niteliğindedir. Urumçi katliamından sağ kalanlara çektikleriniz yetmedi dercesine yapılanlar bunun en somut örneğidir. Nerede ise 8 yıldır Doğu Türkistan açık hava hapishanesi vaziyetindedir. Çinliler Doğu Türkistanlının namahremine el uzatmakla kalmamış, kaynaşma ve kardeş aile projesi adı altında ne idiğü belirsiz Çinlileri Müslüman Uygur Türk’ünün sözde baş konuğu imişcesine evlere yerleştirmiştir. Camiler yıkılmış, Kuran-ı Kerimler yakılmıştır.

Bir çok ibadethane ise eğlence mekanına veya domuz ahırına dönüştürülmüştür. Milyonlarca kardeşimiz ise sözde eğitim kamplarına alınarak üzerlerinde deneyler yapılmış, tecavüze uğramış veya organları alınarak zenginler için bir organ kaynağı olarak piyasaya sürülmüştür.

Böylesi acılar ve hüzünlerle dolu zaman dilimleri ne hazindir ki, biz Doğu Türkistanlıların üzerine adeta kara bulut gibi çökmüştür. İçimiz bu acılarla ve kederle kavrulmuş olsa bile bizleri en çok üzen ve içimizi acıtan hadise Filistin devlet başkanı sayın Mahmut ABBAS’ın Çin ziyaretinde söyledikleridir. Uygurları terörist görmek veya göstermek gibi bir yaklaşımın yanlışlıkla veya dil sürçmesi ile söylenmesi mümkün değildir.

Sayın ABBAS haddini aşmıştır. Müminlerin ilk kıblesi Mescidi Aksa’nın ev sahibinin böylesi aymaz açıklamaları ne siyasi, ne politik, nede insani görülmez. Hele hele kendisi ile aynı dine inanan insanlara zulüm edenleri hoşnut etmek için mesnetsiz ve yakışıksız sözlerle sadece politik ikbal devşirmek maksadı taşıdığı her yanından belli yalan beyanların dönüp dolaşıp kendisini bulacağını unutmasın. Sayın ABBAS’ın anladığı dilde ifade etmek gerek ise “Men Dakka Dukka” Biz yine de bu aymaz sözlere karşın geçmişte olduğu gibi Filistinli kardeşlerimizin yanında duracağız ve yine Mescidi Aksa’nın özgürlüğü için verdiğimiz sözü yerine getireceğiz.

Geçtiğimiz günlerde ise bizleri ziyadesi ile sevince gark eden bir hadise ise Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı sayın Devlet BAHÇELİ beyin Filistin Devlet Başkanı Mahmut ABBAS’a meclis kürsüsünden cevap vermesi ve arkasından Doğu Türkistan camiasının yıllardır özlemle beklediği Rabia KADİR hanımefendinin Türkiye’ye gelmesi, Türkiye’deki soydaş ve dindaşları ile hem hal olması için güçlü bir irade beyan etmesidir. Sayın BAHÇELİ’nin bizzat misafir etmek niyetini açık bir biçimde ortaya koyduğu çağrısını takdir ediyor ve sayın Devlet BAHÇELİ beye şahsında MHP ve gönül verenlerine şükranlarımızı arz ediyoruz.

Urumçi katliamının 14. Yıl dönümünde vahşi Çin’in katliamlarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimizi bir kez daha rahmet ve minnet ile yad ediyoruz. Mazimizi unutmadık. Komünist Çin’de iyi bilsin hesap günü çok yakın.

Saygılarımla 05.07.2023

DOĞU TÜRKİSTAN
KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
KAŞGARLİ MAHMUT VAKFI
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
MİLLİ MECLİS
ADINA


SEYİT TÜMTÜRK

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Urumçi katliamı

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için