• 22.03.2023
  • 20029 defa okundu

Çin hükumetinin Doğu Türkistan'daki sistematik baskı ve asimilasyon politikası tüm hızıyla devam ediyor. Uygur Türkü çocuklar, ailelerinden zorla alıkonuluyor. Çin yönetimi, son yıllarda toplama kamplarının yanı sıra çocuk kampları da inşa ediyor. Bu kamplarda, Uygur Türkü çocuklar Çin''in her türlü taciz ve asimilasyon politikalarına maruz kalıyor.

ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ASİMİLASYON KAMPLARI VE SAVUNMASIZ UYGUR TÜRKÜ ÇOCUKLAR...

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Çin yönetiminin, Uygur Türkü çocukları ailelerinden zorla ayırarak çocuk toplama kamplarına gönderdiğine dair delillere dayalı bir rapor yayımladı. UAÖ raporunda, Doğu Türkistanlı ailelerin rızası olmadan Çin'in söz konusu "çocuk kamplarında" tutulan bütün Uygur Türkü çocukların, derhal serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇOCUK OLMAK...

Raporda, Doğu Türkistan genelinde 2017 yılında başlayan sözde yatılı okul olarak lans edilen çocuk kamplarına götürülen çocukların sayısında yüzde 76,9 oranında artış olduğu bildirildi. Çin hükumetinin "çocuklara daha iyi eğitim vermek" bahanesiyle başlattığı yatılı okulları yaygınlaştırma projesiyle, Uygur Türkü öğrencilerin daha hızlı asimilasyon edilmesine kapı araladığı vurgulandı. Ayrıca raporda, Çin yönetimi tarafından söz konusu Doğu Türkistan'daki okullarda, çocukların kendi ana dillerini konuşamasına izin verilmediğine, kültürlerini ve dinlerini yaşama hakkının tanınmadığına yer verildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA BİR SOYKIRIM YAŞANIYOR

Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk, topyekun asimilasyon ve soykırıma uğradı, uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı olmaktadır.

Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise Çin Komünist Partisi idaresinin kültürel soykırım da uyguladığı milyonlarca insan, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yasa dışı bir şekilde alıkonuluyor.

ÇKP hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizliyor.

 

  • Kaynak: https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/1-milyon-dogu-turkistanli-cocuk-cin-kamplarinda-tutuluyor-469660
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Uluslararası Af Örgütü (UAÖ),

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için