• 24.05.2024
  • 187155 defa okundu

OSLO, NORVEÇ (22 Mayıs 2024) — İnsan Hakları Vakfı (İHF), 2024 Václav Havel Uluslararası Yaratıcı Muhalefet Ödülü'nü kazananları açıkladı, Uygur şairi ve aktivist Tahir Hamut Izgil bu ödüle layık görülen üç yazardan biridir.

“Havel Ödülü her yıl, cesaret ve yaratıcılıkla zulmün maskesini düşüren ve neredeyse 45 yıl önce Václav Havel tarafından ifade edildiği gün olduğu kadar bugün de geçerliliğini koruyan 'Gerçekte Yaşamak' kavramını somutlaştıran bireyleri kutluyor. HRF Kurucusu Thor Halvorssen, "Onların çalışmaları olağanüstü cesaret ve yaratıcılığın bir kanıtıdır" dedi.

Bu yılın ödül sahipleri, 4 Haziran Salı günü Norveç'in Oslo kentinde düzenlenecek 2024 Oslo Özgürlük Forumu'nda (OFF) düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek .

TAHİR HAMUT İZGİL

İzgil tanınmış bir Uygur şairi, film yapımcısı ve aktivistidir. Uygur dilinde yazdığı ve Uygur hayatından etkilendiği avangard şiirleriyle tanınır. Aslen Kaşgarlı olan İzgil, 1989 yılında Pekin'deki Merkezi Milliyetler Enstitüsü'ndeki öğrenci hareketine liderlik etti.

1990'ların sonlarında, hassas yayınların bulundurulmasıyla ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklandı ve bu, zorunlu çalışma kamplarında üç yıl hapis cezasına yol açtı. Kendisi, 2017 yılında bölgeden başarıyla kaçan az sayıdaki Uygur aydını arasında yer alıyor.

İzgil'in yeni anı kitabı "Geceleri Tutuklanmayı Beklemek: Bir Uygur Şairinin Çin Soykırımı'na Dair Anıları", onun Uygur Bölgesi'nde yaşayıp oradan kaçma yolculuğunu belgeliyor ve Uygur soykırımına dair nadir bir tanıklığı daha geniş dünyayla paylaşıyor. Kitabı, The Washington Post tarafından "kurgusal olmayan 50 dikkate değer eser" arasında ve Time Magazine tarafından "2023'ün Okunması Gereken 100 Kitabı" arasında yer aldı.

  • Kaynak: https://hrf.org/announcing-the-2024-havel-prize-laureates-from-iran-the-uyghur-region-and-venezuela/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2aiwKCsNqo4b3sgIIlrfF0nc1QeNj4HYqyQW-cKdDoA4Xc6SmLQS2U6mU_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw
  • Etiketler: OSLO, NORVEÇ ,İnsan Hakları Vakfı (İHF), 2024 Václav Havel ,Tahir Hamut Izgil ,Çin,Uygur,The Washington Post

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için