• 15.02.2023
  • 5670 defa okundu

Avrupa Birliği ve diğer Batılı ülkeler, zorla çalıştırma ve kültürel ve dini uygulamaların bastırılması da dahil olmak üzere Uygur halkına karşı işlendiği iddia edilen insan hakları ihlallerine ilişkin endişelerini dile getirdiler. Ziyaretin iptal edilmesi, Çin'in bu endişeleri gidermek ve insan hakları sicilini iyileştirmek için uluslararası toplumdan baskı hissettiğini gösteriyor.

 

Dış politikadan sorumlu bir AB yetkilisine göre, Pekin'in 2020'de Avrupalı ​​diplomatlara, milletvekillerine ve akademisyenlere yaptırım uygulamasına rağmen, AB'nin Çin ile insan hakları diyaloğunu bu ayın sonunda yeniden başlatması bekleniyor. . Ancak, Xinjiang'daki insan hakları endişelerini ele almada diyaloğun etkinliği henüz görülmedi.

 

Genel olarak, Sincan valisinin AB ziyaretinin iptali:

1. Çin'in Sincan'daki politikaları ve Uygur nüfusuna yönelik muamelesi hakkında devam eden uluslararası tartışmada önemli bir gelişme.

2. Çin, bu endişeleri ele alması ve insan hakları sicilini iyileştirmesi için uluslararası toplumdan gelen baskıyı hissediyor.

3. Çin hükümetinin politikalarına yönelik eleştirilere duyarlı olduğunu ve itibarının daha fazla zarar görmesini önlemek istediğini gösteriyor.

 

Sincan valisi Erkin Tuniyaz'ın AB ziyaretini iptal ettiği haberi 13 Şubat 2023'te Politico'da yayınlandı . Sincan' (Uygurların çoğu Doğu Türkistan demeyi tercih ediyor).

Ay Güzel tarafından tercüme edidi

 

 

  • Kaynak: https://www.uyghurtimes.com/posts/e0dbb64d-5140-470c-928f-0edea3e057a5/why-does-xinjiang-governor-cancel-eu-visit
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için