gokbayrak 
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma 
Derneği genel Merkezi-KAYSERİ

Zeytinburnu Şubesi Açıldı.

06.01.2008 İstanbul:İstanbul'da faaliyet gösteren Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Zeytunburnu ilçesine ilk şubesini açtı.
6 ocak 2008 tarihinde düzenlenen açılış törenine Zeytinburnu belediye başkanı Sayın Murat Aydın, Başdanışmanı Sayın İlyas Saka, DUK başkan yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk başta olmak üzere İstanbul, Ankara ve Kayseri'den gelen 200 e yakın Doğu Türkistan'lı ve Doğu Türkistan dostu katıldı.
Açılış töreninden söz alan konuşmacılar Doğu Türkistan davasında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiler.
Dualar ile açılışı gerçekleştirilen şubenin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz.

Prof. Dr. Mehmet Sağlam Ziyaret Edildi.

07.01.2008 Ankara:DUK başkan yardımcıcı ve dernek genel başkanımız Sayın Seyit Tümtürk, Ankara şube Başkanımız Sayın Hayrullah Efendigil, İstanbul Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Sekreteri Sayın Hidayetullah bey, RFA Ankara Temsilcisi Doç. Dr. Erkin Emet'ten oluşan heyet Milli Eğitim Komüsyonu başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam beyi makamında ziyaret etti.
Eski YÖK başkanı, eski Milli Eğitim Bakanı Samsum Millet vekili Sayın Sağlam'a Doğu Türkistan hakkında geniş bilgi verildi. 35 milyon Doğu Türkistanlının yaşadığı zulüm ve karşı karşıya kaldığı sorunlar hakkında kendisine rapor takdim edildi.
Ziyaret esnasında kendisine, Türkiye'de öğrenim için yurt dışındaki Türk topluluklarına ayrılan kontenjandan Doğu Türkistan için çok az sayının ayrıldığı bilgisi verildi. Bu sayının Doğu Türkistan'ın nüfusunu ve şu an ki durumunun göz önünde bulundurularak arttırılması istendi.

TBMM'de Milletvekilleri Ziyaret Edildi.

07-08 ocak 2008 Ankara: DUK başkan yardımcıcı ve dernek genel başkanımız Sayın Seyit Tümtürk, Ankara şube Başkanımız Sayın Hayrullah Efendigil, İstanbul Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Sekreteri Sayın Hidayetullah bey, RFA Ankara Temsilcisi Doç. Dr. Erkin Emet'ten oluşan heyet TBMM'inde pek çok milletvekilini ziyaret etti.
Ziyaretler esnasında Milletvekillerinin sorumluluk alanlarına göre kendilerine Doğu Türkistan hakkında bilgi verildi. Birlikte çalışma isteğimiz dile getirildi.
Ziyaret edilen Milletvekillerine 45 sayfalık geniş kapsamlı bir rapor takdim edildi.
Şanlıurfa Milletvekili
Aysa Parlementosu Asemblesi Türk Grup Başkanı
Kayseri Milletvekili
Eski Milli Savunma Bakanı
Ankara Milletvekili
Adalet Komisyonu Başkanı
Manisa Milletvekili
Eski TBMM Başkanı
Samsun Milletvekili
Bayındırlık, İmar ve Turizm Komisyonu Başkanı
Düzce Milletvekili
Adalet Komisyonu Üyesi
Hatay Milletvekili
Kırıkkale Milletvekili
Milli Savunma Komisyonu Başkanı

MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli Ziyaret Edildi.

08.01.2008 Ankara:MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli, Doğu Türkistan heyeti tarafından ziyaret edildi. Sayın Bahçeli'ye Doğu Türkistan'daki son gelişmeler hakkında bilgi verildi. DUK başkanı Sayın Rabiye Kadir hanımefendinin tüm dünyadaki faaliyetleri anlatıldı.
Sayın Bahçeli ziyaret esnasında Doğu Türkistan ile ilgi düşüncelerini dile getirdi. Doğu Türkistan davasını geleceği hakkındaki düşüncelerini aktaran Sayın Bahçeli, birlikte hareket etmenin gerekliliği üzerinde durdu.
Ziyaret esnasında, DUK başkan yardımcısı ve dernek genel başkanımız Sayın Seyit Tümtürk, Ankara şube Başkanımız Sayın Hayrullah Efendigil, İstanbul Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Sekreteri Sayın Hidayetullah bey, RFA Ankara Temsilcisi Doç. Dr. Erkin Emet hazır bulundu.

Eğitim-Sen Kayseri Şubesinde Konferans

Eğitim-Sen Kayseri şubesinin organize ettiği sohbet toplantısına DUK başkan yardımcısı ve Dernek genel başkanımız Sayın Seyit Tümtürk konuşmacı olarak katıldı.
11.01.2008 tarihinde Eğitim-Sen Kayseri Şubesi binasında gerçekleşen toplantıya çok sayıda sendika üyesi ve eğitimci katıldı. Toplantıda katılımcılara Doğu Türkistan hakkında geniş çaplı bilgi verildi. Doğu Türkistan davasında yapılan mücadeleler anlatıldı. Katılımcıların yoğun ilgisi altında geçen toplantı, eğitim camiası içince bulunan kişilere Doğu Türkistan'ın anlatılması açısından çok faydalı olmuştur. Toplantıyı düzenleyen şube başkanı ve katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Devlet Bakanı Sayın Prof. Dr. M. Sait Yazıcıoğlu Doğu Türkistan Heyetini Kabul Etti

07.01.2008 Ankara:60.Hükümette Türk dünyasından sorumlu devlet bakanı sayın prof. dr.M.Sait Yazıcıoğlu’nu17.01.2008 tarihinde başta Doğu TürkistanKültür Dayanışma Derneği Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk,Ankara Şube başkanımız sayın Hayrullah Efendigil,Dr.Erkin Emet,İstanbul Maarif Derneği sekreteri Alimcan Ataullah veyöntim kurulu üyeleri,Hidayetullah Oğuzhan,Abdullah Tursun,Musa Kari başta olmak üzere devlet bakanını makamında ziyaret etmişlerdir.
Ziyaret esnasında Doğu Türkistan ile ilgili konularda sayın bakana geniş bilgiler sunulmuştur.Doğu Türkistan ve Çin arasındaki ekonomik gelişmeler de ayrıca ele alınmıştır.Yaklaşık 75 dakika süren bu kabul esnasında Türkiye sınırları içerisi ve Türki Cumhuriyetleri sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Doğu Türkistanlıların sorunları ele alınmıştır.

Duk Heyeti TBMM’de

24.01.2008 günü Derneğimiz Ankara şube başkanı ve aynı zamanda Dünya Uygur kurultayı İcra Tetkik Komite Bşk.Yardımcısı Sn. Hayrullah EFENDİGİL, kurultay gençlik kolları Türkiye temsilcisi Abdullah TURSUN, RFA, Hür Asya Radyosu Türkiye Temsilcisi ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Erkin EMET’ten oluşan DUK, heyeti Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Milliyetçi Hareket Partisi grup başkanvekili sayın Dr. Oktay VURAL’ı makamında ziyaret etti.Dünya Uygur kurultayı heyeti sayın VURAL’a Doğu Türkistan meselesi hakkında geniş bilgiler verdi. Heyet bu görüşme esnasında Doğu Türkistan halkının günümüzde maruz kaldığı insanlık dışı zulüm ve işkenceler hakkında teferruatlı bilgi verdi.Ayrıca Dünya Uygur kurultayı genel başkanı ve insan hakları savunucusu Uygur halkının manevi annesi Rabia KADİR hakkında da bilgi verdi. Daha sonra TBMM insan hakları komisyonu başkan yardımcısı Sayın Mehmet EKİCİ’yi ziyaret eden heyet Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramını anlatarak ayrıntılı bilgi verdi.


Ankara Şubemizin 6. kuruluş Yıl dönümü

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubesinin kuruluşunun 6.yılı münasebeti ile 30.01.2008 tarih ve saat:18:00 da Ankara'da Türkiye Kamu-Sen Türk Evi toplantı salonunda Doğu Türkistan davasına hizmeti geçen kurum ve kişileri onurlandırmak amacı ile " Ocak 2008 Plaket ve sohbet toplantısı" tertip edildi. Bu toplantıya Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı tüm federasyon başkanları, Türk Ocakları yönetimi, Türk Dünyası İnsan hakları derneği yöneticileri, Irak Türkmenleri derneği yöneticileri, Azerbaycan Derneği yönetim kurulu, Kırım Vakfı ve Derneği yönetimi, Genç Akademisyenler birliği yönetimi, Etimesgut MHP ilçe yönetimi ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. Dernek başkanı Sayın Hayrullah EFENDİGİL'in açılış ve teşekkür konuşmasından sonra haklı davamıza hizmeti geçenlere plaketleri Dünya Uygur Kurultayı başkanımız Sayın Rabia KADİR hanım adına Ankara Şube başkanı Sayın Hayrullah EFENDİGİL tarafından takdim edildi. Gecede plaket alanlar: BBP. 20. dönem Milletvekili ve Türk Ocakları Genel Sekreteri Sayın Prof. Dr. Orhan KAVUNCU, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın: Bircan AKYILDIZ, Türk Ocakları Hanımlar Komisyonu Başkanı Sayın Doç. Dr. Filiz AVŞAR, Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Sayın Abdullah BUKSUR, Etimesgut MHP İlçe Başkan Yrd. Sayın ALİ METİN ve Kuruluşundan bu güne kadar tarafsız ve doğru habercilik yaparak Türkiye'deki teşkilatların faaliyetlerini tüm dünyaya duyuran Hür Asya Radyosu Türkiye Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Sayın Erkin EMET bey. Toplantıya katılamayıp faks gönderen Sayın Rabia KADİR Hanımın mesajı okundu ve salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlandı. Bu toplantımıza katılan tüm katılımcılara teşekkürlerimizi sunarız.

Çin Büyükelçiliği Önünde Protesto

05.02.2008 Ankara: Ankara'da Bazı Sivil Toplum Kuruluşları, Çin'in, Doğu Türkistan'da Türklere Yönelik Yaptığı Baskı ve İnsan Hakları İhlallerini Protesto Etti.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği, Türkiye Kamu Sen'in yanı sıra Irak Türkmenleri ve çeşitli Türk toplulukların temsilcilerin aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup, Çin'in Gaziosmanpaşa'da bulunan Çin Büyükelçiliği binası yakınında toplandı.
"Katil Çin Doğu Türkistan'dan defol", "Doğu Türkistan'a özgürlük" gibi slogan atan grup, Türk ve Doğu Türkistan bayrakları taşıdı. Grup adına bir açıklama yapan Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Gulca katliamının 11. yıldönümü dolayısıyla bir araya geldiklerini hatırlatarak, "1997'de hür dünyanın gözleri önünde açıkça yaptığı bu katliamının üzerinden 11 yıl geçmiş ve Çin hala bildiğini yapmakta. Dünya ülkeleri buna maalesef seyirci kalmaktadır" dedi.
Geçtiğimiz Kasım ayında dünyanın çeşitli ülkelerinden Çin'e iade edilen 6 Uygur Türkünün idama mahkum edildiğini ve bu 6 kişinin kurşuna dizileceği günü beklediğini söyleyen Tümtürk, Çin'de yapılacak olan olimpiyatların boykot edilmesini istedi.
Yapılan konuşmanın ardından grup içinden seçilen temsilciler okunan bildiriyi Çin Büyükelçiliği girişine bırakmak istedi. Bu sırada bildirinin konulacağı yer konusunda grup ile görevli polisler arasında tartışma yaşandı. Bildirinin ve Doğu Türkistan bayrağının Çin Büyükelçiliği duvarlarına bırakılmasının ardından eylem olaysız sona erdi.

Kayseri İl Kültür Müdürünü Ziyaret

08.02.2008 Kayseri:DUK Başkan yardımcısı ve dernek Genel Başkanımız Sn. Seyit TÜMTÜRK, Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet İl Kültür ve Turizm Müdürü Sn. İsmet TAYMIŞ’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret’te Doğu Türkistan’ın son durumu Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği büyük düşünür ve DIVAN-I LUGAT-İT TÜRK’ün yazarı Kaşgarlı MAHMUT hakkında bilgi verildi.
Görüşmede 2008 yılının UNESCO tarafından Kaşgarlı MAHMUT yılı olarak ilan edilmiş olması nedeni ile çeşitli üniversitelerimizde de bu konuyla alakalı çalışmaların yürütüldüğünü bu çalışmaların Kayseri’deki Televizyon kanallarında açık oturum Üniversitede, Şehir Tiyatro Salonunda olmak üzere Konferans ve panel gibi bir dizi etkinlikler ile halkımızın aydınlatılması konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

Sayın Mehmet Ekici’ye Teşekkür

05.02.2008 Ankara: Çin’lilerin Doğu Türkistan’daki GULCA katliamının 11. yıldönümü vesilesi ile teklifimiz üzerine TBBM’de katliamı kınamı mahiyetinde bir konuşma yapmış olan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan yardımcısı ve Yozgat milletvekili Sn. Mehmet EKİCİ TBMM’de ziyaret edildi. Ziyarete Dünya Uygur Kurultayı Başkan yardımcısı dernek genel başkanı sn. Seyit TÜMTÜRK ve derneğimiz Ankara şube başkanı sn. Hayrullah EFENDİGİL, katıldı. Sayın EKİCİ’ye TBMM.de yapmış olduğu tarihi konuşmasından dolayı Doğu Türkistan’daki ve yurt dışındaki soydaşlarımız ve onların temsilcisi konumundaki DUK adına teşekkürlerimizi bildirdik.

AVRASYABİR Vakfında Konferans Düzenlendi.

23.02.2008 tarihinde AVRASYABİR vakfının daveti üzerine DUK Başkan yardımcısı ve dernek Genel Başkanımız Sn. Seyit TÜMTÜRK Avrasya bir vakfının İstanbul Küçükçekmece de bulunan vakıf merkezinde “günümüzde Doğu Türkistan ve sorunları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılmışlardır. Konferansa İstanbul da yaşayan Doğu Türkistanlıların yanı sıra İstanbul da faaliyet gösteren Doğu Türkistan Maarif ve dayanışma derneği yöneticileri ile yine İstanbul da bulunan Doğu Türkistan gençlik derneği yönetimi de hazır bulunmuşlardır. Toplantıya 200’ün üzerinde izleyici katılmıştır.Konferans öncesi teşkilatımız tarafından Doğu Türkistan’daki zülüm, işkence ve ayaklanmaları konu alan milli kahramanları ve şehitlerin resimlerinden oluşan resim ve fotoğraf sergisi açılarak ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Ayrıca konferans öncesi 25 dakikalık teşkilatımız tarafından hazırlanan genel hatları ile Doğu Türkistan tarihi Çin ile olan mücadelemiz şuandaki durumu ile ilgili hazırlanmış slayt gösterimi izleyicilere sunulmuştur. Konferansta DUK Başkan yardımcısı Sn. Seyit TÜMTÜRK ana hatları ile Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’la ilgili bilgi vermiştir. Daha sonrada izleyicilerin sorularını cevaplandırmıştır. Konferansta Çin, Türkiye ilişkileri bağlamında Doğu Türkistan meselesi, 11 Eylül olayları, Şanghay ittifakının Doğu Türkistan’a olumsuz etkileri uluslar arası alanda Doğu Türkistan davası anlatılmıştır.

Özellikle katılımcıların soru cevap kısmındaki ilgileri bizleri memnun etmiştir. Bünyesinde Türkiye de en önemli stratejik araştırma kurumlarından biri olan (ASAM) Avrasya stratejik Araştırmalar merkezini bulunduran Avrasya Bir vakfına bize bu fırsatı verdiği için tüm Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz ve onun temsilcisi konumundaki DUK adına başta vakıf başkanı sayın Şaban GÜLBAHAR beye vakıf müdürü Sn.Abdullah KILIÇ beye şükranlarımızı sunuyoruz.

TV5 de Doğu Türkistan ve Kosova

DUK Başkan yardımcısı Sn. Seyit TÜMTÜRK Türkiye’deki ulusal Tv kanallarından Tv 5 kanalında 23.02.2008 günü saat 22.45 ile 01.45 saatleri arası Sn. Yavuz SELİM beyin hazırlayıp sunduğu 2 Doğu 2 Batı programına canlı yayın konuğu olarak katılmışlardır. Programda Kosova’nın bağımsızlığı ve bu bağımsızlığın Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesine etkileri tartışılmıştır. Kosova’nın bağımsızlığına başta ABD ve batılı ülkelerin destek vermelerine rağmen doğu blokunda iki büyük ülke olan Rusya ve Çin’in şiddetle karşı çıktıkları hatta Rusya’nın bunu BM de veto edeceğini hatta daha da ileri giderek Kosova’nın bağımsızlığının savaş sebebi olacağını söylemesi hatırlatılarak bunun sebepleri sorulmuştur.Bunun üzerine DUK Başkan yardımcısı Sn. Seyit TÜMTÜRK’de Rusya ve Çin’in Kosova’nın bağımsızlığına bu kadar hassas ve alıngan olmalarının altındaki sebepleri Rusya’nın Çeçenistan’da Çin’inde Doğu Türkistan vb. bağımsızlık mücadeleleri ile karşı karşıya bulunmalarını vurgulamıştır.Ayrıca Türkiye’deki bazı ulusalcılarında Kosova’nın bağımsızlığı meselesinde Çin ve Rusya ile aynı görüşe sahip olduklarının altını çizerek İP ve benzeri düşüncedeki ideolojilerin Türk milletinin milli ve manevi değerleri ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirterek hatta kendilerini Avrasyacı olarak tanıtan bu siyasi gurubun Rus ideloğu Alexsandır DUGİ’nin bu ideolijisine sahip çıkmakla nereden beslendiklerini ifşa etmişlerdir dedi. Geçmişte Mao’cu bugün sözde Kemalist ve milliyetçi solcu olduklarını iddia edenlerin samimiyetsizlikleri dile getirilmiştir. Ayrıca Tv 5 izleyicilerinden birinin e-mail yoluyla sorduğu Doğu Türkistanlılardan güneş vergisi alınıyormuş doğrumu? Sorusuna detaylı olarak Doğu Türkistan’daki Çin işgali ve zulmü ana hatları ile anlatılmıştır.
Bizlere her zaman masum Doğu Türkistan’ın sesini anlatmaya fırsat veren Tv 5 yöneticilerine ve çalışanları Tv 5 camiasına en kalbi şükranlarımızı sunarız,Allah onlardan razı olsun. 

  • 1608 defa okundu.