gokbayrak 
Doğu Türkistan Kültür ve 
Dayanışma derneği genel Merkezi KAYSERİ

Sultanahmet'te Çin'e protesto
Haber5.Com


Olimpiyatların Çin'e Verilmesini Protesto Eden Doğu Türkistanlılar, Sultanahmet'te Eylem Yaptı

Doğu Türkistan'a özgürlük isteyen ve olimpiyatların Pekin'e verilmesini protesto eden bir grup, olimpiyat meşalesinin Türk heyetine teslim edildiği Sultanahmet Meydanı'ndan eylem yaptı. Grupla polis arasında yürüyüşe izin verilmemesi üzerine arbede yaşanırken, pazarlıklar sonucu eylemciler kısa bir yürüyüş yaptı.
Doğu Türkistan'a özgürlük isteyen ve olimpiyatların Pekin'e verilmesini protesto eden bir grup, olimpiyat meşalesinin Türk heyetine teslim edildiği Sultanahmet Meydanı'ndan eylem yaptı. Grupla polis arasında yürüyüşe izin verilmemesi üzerine arbede yaşanırken, pazarlıklar sonucu eylemciler kısa bir yürüyüş yaptı.

2008 Pekin Olimpiyatları için Yunanistan'dan yola çıkan olimpiyat meşalesi bugün İstanbul'daydı. Sultanahmet Meydanı'nda olimpiyat meşalesi için düzenlenen tören, Doğu Türkistanlıların eylemine sahne oldu. Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlılar, başta Doğu Türkistan olmak üzere, Tibet ve İç Moğolistan'da yaşanan soykırımı protesto etti. Sultanahmet Camii önünde kadın ve çocukların da katıldığı eylem sabahın erken saatlerinde başladı. "Doğu Türkistan için Pekin'i boykot edelim, Doğu Türkistan Çin toprağı değildir" dövizleri taşıyan grup, "Hak, hukuk, adalet Türkistan'a hürriyet, Katil Çin Türkistan'dan defol" sloganları attı.

Grup adına bir açıklama yapan Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, olimpiyatların her şeyden önce barış ve kardeşlik manasına geldiğini hatırlattı. Bütün evrensel duygu ve düşünceleri içinde barındıran olimpiyatların dünya barışı için büyük bir tehlike olan Çin'de yapılacağını belirten Tümtürk, "Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğolistan ülkeleri işgal altında. Silahların baskının yasaklamaların gölgesinde bir olimpiyat yaşanacaktır. Doğu Türkistanlılar zulme verilen ödül olan 2008 olimpiyatlarının acılarını şimdiden yaşamaya başlamıştır." şeklinde konuştu.

Tümtürk, olimpiyat meşalesinin ilk durağı olan Türkiye'de Türk heyete teslim edileceğini kaydederek, "Bu heyetin içinde duyduğumuza göre başta Fatih Terim ve Cüneyt Arkın olmak üzere birçok ünlü Türk var. Biz onlara sesleniyoruz ve meşaleyi taşımadan önce Doğu Türkistan halkına uygulanan zulmü ve soykırımı göz önünde bulundursunlar. Sergileyecekleri dik duruşla meşaleyi taşımayıp zulme pirim vermesinler" dedi.

Olimpiyat meşalesinin teslim edildiği saate kadar Sultanahmet Camii önünde bekleyen grup, programın başlamasıyla tekrar protestoya başladı. Grubun tören alanına yürümesini istemeyen polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Camii önünde bir süre bekleyen ve açıklamalarını sürdüren eylemciler daha sonra meydana doğru yöneldi. Bunun üzerine çevik kuvvet grubun önünü keserek yürüyüşü engelledi. Yürüyüş için pazarlıkların sürüdüğü sırada birkaç kadın polisten sıyrılarak meydana doğru ilerledi. Bu kişiler polis tarafından engellenirken, diğer eylemcilerde duruma sinirlendi. Polisin barikatına yüklenen eylemcilerle polis arasında gerginlik yaşandı. Bu sırada gruptaki bazı kadın ve çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi. Yaşanan ufak tefek sürtüşmelerin ardından olimpiyat meşalesinin de meydandan ayrılmasıyla eylemcilerin kısa bir yürüyüş yapmalarına izin verildi.

Meydana kadar polis eşliğinde sloganlarla yürüyen grup, daha sonra Seyit Tümtürk'ün basın açıklamasın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

MEŞALEYE SALDIRI GİRİŞİMİ
Öte yandan meşale sanatçi Mirkelam tarafından taşınırken, Eminönü civarında bir Doğu Türkistanlı tarafından Çin'i prostesto etmek için saldırıya uğradı. Güvenlik, saldırganı etkisiz hale getirmeyi başardı.
www.guncelnetspor.com

Yeni Şafak

Olimpiyat koşusunda Çin protestosu vardı
Çin'in başkenti Pekin'de 8-24 Ağustos'ta düzenlenecek 29. Yaz Olimpiyat Oyunları öncesi dünya turu çerçevesinde Olimpiyat Meşalesi Koşusu'nun İstanbul ayağı başladı.
Olimpiyat Meşalesi Koşusu, 20 kilometrelik parkurda, 80 kişi tarafından, 350-400 metrelik mesafelerle yapıldı. Ortaköy'den Anadolu yakasına taşınan meşale, daha sonra Boğaziçi Köprüsü'nden geçirilerek Taksim'e getirildi. Meşaleyi ilk olarak milli buz patenci Tuğba Karademir, son olarak da olimpiyat şampiyonu halterci Taner Sağır taşıdı. Meşale koşusunun bitmesinin ardından Athena bir konser verdi.

ÇİN'İ PROTESTO ETTİLER

Koşunun başlangıcında Çin'i protesto gösterileri yapıldı. Tuğba Karademir meşaleyle Sultanahmet meydanından ayrılmaya hazırlanırken, Çin'in Sincan Uygur Özer bölgesinin bağımsızlığını savunan bir grup eylem yaptı.
ABDULLAH YILDIRIM / İSTANBUL
Yeni Şafak Gazetesi


KANAL D HABERLER
OLİMPİYAT ATEŞİ ONLARI YAKTI

'Türkistan'a özgürlük' karakolda bitti
Bugün İstanbul'a gelen olimpiyat meşalesi coşkunun yanında protestolarla da karşılandı. Sultanahmet Meydanı'nda toplanan bir grup, bu yaz Çin'in başkenti Pekin'de yapılacak olan Olimpiyatları, Çin'in yıllardır Türkistan'a yaptığı zulüm dolayısıyla protesto ederek gösteri yapmak istedi.
'Türkistan'a özgürlük' sloganları atan grup polisin hızlı ve sert müdahalesiyle göz altına alındı.
http://www.kanald.com.tr/haber/HaberDetay.aspx?haberid=3247&catid=32

Sabahcom.tr
Çin protestosu


Sultanahmet Meydanı'nda olimpiyat meşalesi için düzenlenen tören, Doğu Türkistan Türkleri'nin eylemine sahne oldu. Doğu Türkistan'a özgürlük isteyen bir grup olimpiyatların Pekin'e verilmesini de protesto etti.
http://www.sabah.com.tr/haber,43A5636796F747BE932C4F0D8EF078C1.html

Zaman Gazetesi
Olimpiyat meşalesi koşusu Doğu Türkistan bayrağı altında koşuldu

Olimpiyat meşalesi, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları öncesinde dünya turuna çıktı. Olimpiyat meşalesi turunun Türkiye ayağı ise dün İstanbul'da gerçekleşti.

Ancak Sultanahmet Meydanı'nda başlangıcı verilen meşale koşusunun beklenmedik misafirleri vardı. Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğalistan'da yaşananları protesto eden kalabalık bir grup, meşale koşusuyla ve Çin hükümetiyle ilgili sloganlar attı. Gösteriler sırasında 12 kişi gözaltına alındı.
Çin'in başkenti Pekin'de 8-24 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapılacak 29. Yaz Olimpiyat Oyunları öncesinde Çin hükümeti aleyhine geçtiğimiz ay da benzer gösteriler olmuş ve onlarca insan ölmüştü. İstanbul'daki gösterilere rağmen meşaleyi ilk olarak milli buz patenci Tuğba Karademir taşıdı. Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 2008 Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Jiang Xiaoyi'nin katılımıyla gerçekleştirilen törene büyük bir katılım oldu.

Nurullah Kaya, İstanbul
Zaman Gazetesi

-----------------------------------------
ZGazete vatan.com
Olimpiyat meşalesinin ateşi eylemle yükseldi


ÇİN’İN başkenti Pekin’de 8-24 Ağustos 2008 tarihleri arasında düzenlenecek 29. Yaz Olimpiyat Oyunları öncesi dünya turu çerçevesinde gerçekleştirilen Olimpiyat Meşalesi Koşusu’nun İstanbul ayağı yapıldı. milli buz patenci Tuğba Karademir’e teslim etti. Karademir olimpiyat meşalesiyle Sultanahmet Meydanından ayrılmaya hazırlanırken, Çin’in Sincan Uygur Özer bölgesinin bağımsızlığını savunan bir grup eylem yaptı.

Öte yandan meşalenin Galata Köprüsü çıkışında da arbede yaşandı. Yine Sincan Uygur bölgesinin bağımsızlığı savunan bir kişi meşale taşıyana doğru yöneldi.
Burada araya giren güvenlik güçleri göstericiyi etkisiz hale getirdi.
Mert İNAN/HABER MERKEZİ
-----------------------------------------
RADİKAL GAZETESİ
Meşale İstanbul'dan olaylı geçti
AA - İSTANBUL - 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları öncesi dünya turunu sürdüren olimpiyat meşalesinin 2. durağı İstanbul oldu. Sultanahmet Alanı'ndan başlayan ve 20 kilometrelik İstanbul turunun ardından Taksim Alanı'nda sona eren Olimpiyat Meşalesi Koşusu'na vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bu arada meşaleyi ilk taşıyan milli buz patenci Tuğba Karademir olimpiyat meşalesiyle Sultanahmet meydanından ayrılmaya hazırlanırken, Çin'in Sincan Uygur Özer bölgesinin bağımsızlığını savunan bir grup eylem yaptı. Doğu Türkistan'lı bazı göstericilere gözaltına alındı. Özel güvenlik ve polisler meşaleyi Doğu Türkistanlı protestoculardan zor korudu
FOTOĞRAF: METİN PALA / AA
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=252105


------------------------------------------
BUGÜN GAZETESİ
SÖNMEZ DENEN MEŞALEYİ SÖNDÜRDÜK
Ünlülerin taşıdığı meşale nerede söndü?


Olimpiyat Meşalesi, dün İstanbul'dan geçti. “Yağmur, kar ve fırtınadan etkilenmez” denilen meşale, İstanbul rüzgarına dayanamadı.Çin'in başkenti Pekin'de 8-24 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 29. Yaz Olimpiyat Oyunları öncesi tüm dünyada yapılacak Olimpiyat Meşalesi Koşusu'nun İstanbul'daki ayağı renkli görüntülere sahne oldu

ÇİN'İ PROTESTOYA İZİN VERİLMEDİ

Olimpiyat Meşalesi Koşusu'na Doğu Türkistan'ın Çin'i protestosu damgasını vurdu. Milli buz patenci Tuğba Karademir olimpiyat meşalesiyle Sultanahmet Meydanı'ndan ayrıldığı sırada, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin bağımsızlığını savunan bir grup eylem yaptı. Meşalenin Galata Köprüsü çıkışında ise, aynı amaçla gösteri yapan bir kişiye polis engel oldu.
Ozan KÖSE / İSTANBUL
----------------------------------------
Sultanahmet'te Pekin olimpiyatlarına Doğu Türkistan protestosu
İSTANBUL,03.04.2008 15:55:00
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Meşalesi Koşusu öncesinde olimpiyat meşalesi ateşe verildiği sırada protesto gösterisi yapan İstanbul Alperen Ocakları üyelerine polis müdahale etti.
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Meşalesi Koşusu Sultanahmet'ten start aldı. Koşu öncesinde olimpiyat meşalesi yakıldığı sırada İstanbul Alperen Ocakları'na üye oldukları belirlenen 10 kişilik grup eylem yaptı. "Doğu Türkistan'a özgürlük" şeklinde attıkları sloganlarla Çin'i protesto eden göstericilere polis müdahale etti. Müdahale sonucu yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı.

Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlılardan oluşan yaklaşık 200 kişilik grup da 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Koşusu öncesinde Sultanahmet'te toplandı. Olimpiyat oyunlarının Çin'de gerçekleştirilecek olmasına tepki gösteren grup, olimpiyat meşalesi yakıldığı sırada Sultanahmet Meydanı'na doğru yürümek istedi.

Polis, "Kahrolsun Kızıl Çin" ve"Doğu Türkistan'a özgürlük" sloganları atan grubun yürüşüne izin vermedi. Açıklama yapan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, "Çin, Doğu Türkistan halkına zulüm etmiştir. Çin'e gidecek olimpiyat ateşinin Türkiye'de yakılmasının hiç bir mantıklı açıklaması yoktur" dedi. Eylem yapan grubun "Kürtaja son" yazılı pankartı dikkat çekerken, grup üyeleri ısrarla etkinliğin gerçekleştirildiği Sultanahmet Meydanı'na yürümek istedi.

Polis gruba izin vermezken, Çevik Kuvvet ekipleri kalkanlarla barikat kurarak grubun geçişini engelledi. Zaman zaman barikatı aşmak isteyen grup üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Güvenlik kalkanlarına yüklenen grup üyeleri, polisin tepkisi üzerine tekrar geri çekildi. Yaklaşık yarım saatlik beklemenin ardından polis, olimpiyat ateşinin yola çıkması üzerine grubun meydana yürümesine izin verdi. Bir süre Sultanahmet'te yürüyen grup, daha sonra olaysız

http://www.iha.com.tr/haber/detay.aspx?nid=17281&cid=11&haber=Sultanahmette-Pekin-olimpiyatlar%C4%B1na-Do%C4%9Fu-T%C3%BCrkistan-protestosu

  • 1712 defa okundu.