Without Borders  stages demo in Hong Kong after being

Sınır tanımayan gazetecilerin, Çin kıtasına girişleri yasaklandıktan sonra, Olimpiyat oyunlarından sekiz ay önce Hong Kong’da bir gösteri düzenliyorlar.
İnsan hakları gününe damgasını vurmak için düzenlenen bu protestoda, genel sekreter Robert Ménard’ı da içeren, 5 sınır tanımayan temsilci/gazetecileri tarafından bugün Hong Kong’daki Çin’in merkezi halk hükümeti irtibat ofisinin önünde, olimpiyat halkalarının kelepçeye dönüşmesini gösteren büyük bir bayrak açıldı.
İki gün öncesinde Çin mercileri basın özgürlüğü örgütü üyelerine vize vermeyi reddetti. Sınır tanımayan gazeteciler şöyle dediler; ‘bu gösteriyi ilk olarak Pekin’de yapmayı düşünmüştük ancak merciler bize vize vermeyi reddettiler. Biliyoruz ki bazılarımız Çin göç hizmetleri tarafından kara listeye alındı. Olimpiyatlardan hemen önce hükümetin yabancı gazetecilerle ve insan hakları eylemcileriyle ilgili dosyaları derlediği bir zamanda, bu red eleştirileri uzakta tutma konusundaki kararlılığın bir kanıtıdır.
Çin mercileri, açıkça insanların onlara insan haklarıyla ilgili düzeltmeleri gereken hususları hatırlatmalarına hazır değiller, özellikle de basın özgürlüğü konusunda 2008 olimpiyatları için 2001 yılında ödüllendirildikleri zaman olduğu gibi.Olimpiyat oyunlarının başlamasına sadece 8 ay kaldı ve biz bu sebeple birşeyler yapmak zorundayız.

Uluslar arası olimpik komitenin sessizliği ve Çin hükümetinin haklar ve özgürlükler konusunda iyileştirmeye ilişkin verdiğini sözü reddetmesi doğrultusunda Çin’de ifade özgürlüğü için felaket olan duruma dikkati çekme sorumluluğumuz var. Çin hükümeti oyunlardan önce kesin harekete geçmeli; bu işe de yüze yakın tutuklu gazeteci ve siber muhalifin serbest bırakılmasıyla başlamalı. Biz majör bir spor faaliyetini mahvetmeye çalışmıyoruz fakat bu spor stadyumlarının gölgesindeki Çin hapishanelerinde binlerce vicdan mahkumunun çürümesi söz konusu iken bu oyunların başarıya ulaşacağını kim söyleyebilecek. Tibet ve Uygur azınlıkları ciddi bir ayrımcılığa maruz kalırken kim bu oyunların ‘bir dünya, bir hayal’ sloganına inanabilecek.
Beş sınır tanımayan gazeteci eylemci 15 metrekarelik bayrağı Çin hükümetinin Hong Kong’daki irtibat ofisi önünde saat 2:30 da açtı.Bayrak üzerinde olimpik hakların kelepçe haline getirilmiş hali, ve Pekin 2008 sözcükleri yer alıyor.
Çin’deki ifade özgürlüğünün içinde bulunduğu korkunç duruma göndermede bulunuyor.
Daha önceki bir protestoda, sınır tanımayan gazetecilerden dördü, başkan Fernando Castello da dahil olmak üzere, Başkan yardımcısı Rubina ve Ménard, Pekin’de olimpik oyunlar organizasyon komitesi binası önünde 6 Ağustos’ta izinsiz bir konferans düzenlediler.
Aynı gün içerisinde bu kişiler otellerinde tutuklanıp havaalanına refakat eşliğinde gönderildiler.
Çin, gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi (33 tane tutuklu), muhalifler (49 tutuklu) ve ifade özgürlüğü eylemcileri. Toplamda bunlardan 100 kadarı, tahrip etme veya devlet sırlarını yaymak suçlarıyla mahkum olduktan sonra korkunç şartlar içerisinde cezaevlerinde hapis hükümlerini yerine getiriyorlar. Çin medyası pazarın yasalarına uymak durumunda olsa da hızlı bir şekilde gelişiyor; propaganda departmanı ve de siyasi polis inatçı gazetecileri gözetlemeye, sansürlemeye ve tutuklamaya devam ediyor. Merciler, Ocak ayında bu yılın olimpiyatları sebebiyle yabancı gazetecilerin çalışmalarını yöneten düzenlemelere kolaylık getirdi. Fakat, o zamandan bu yana çalışmaları sırasında yabancı muhabirleri tutuklamaya, hırpalamaya veya engellemeye yönelik en az 60 vaka meydana geldi. Güncel bir vakada ise bir İsviçre televizyonu muhabiri, Pekin’in yakınındaki bir köyde yetkililer tarafından dövülerek 7 saat boyunca alıkonulmuştu.

Pekin, Moskova’da 2001 yılında, 2008 oyunları için ödüllendirildiğinde, Pekin aday komitesi sorumlularından biri şöyle diyor, Olimpik oyunların organizasyonunu Pekin’e vermekle insan haklarının gelişimine yardımcı olacaksınız. Altı yıl sonra sınır tanımayan gazeteciler, basın özgürlüğü veya ifade özgürlüğü konularında süregelen bir gelişme görmemişlerdir. Çin gazetecileri, sansürün sınırlarını uzaklaştırmaya devam ediyorlar fakat yetkililer en kritik olanlarını gözetliyor ve cezalandırıyor. Kasım ayında propaganda departmanı, Çin medyasının hava kirliliği, olimpik meşale rölesine Tayvan’ın katılması konusundaki tartışma ve kamu sağlığı tartışmalarına ilişkin olumsuz hikayeleri yayınlamasını yasakladı. Internet de aynı şekilde kontrol edilmektedir. Çin internet kullanıcıları, yabancı kaynağa sahip haber sitelerine girmekten alıkonulmaktadır ve bu durumda en az binlerce haber sitesi söz konusudur. Çin siber polisi ve siber sansürcüleri, eleştiriye odaklı olarak online içeriği dikkatle tetkik etmekte.Yaklaşık 20 firma, Ağustos ayında Çin’de host ettikleri blogları sansürlemeye ve blogcuları gerçek kimliklerini açık etmek talebi konusunda sorumluluk alan kendi kendine hâkim olma taahhüdü imzalamak zorunda bıraktılar.

IOC’nin sessiz suç ortaklığı:

Olimpik tüzüğünün insancıl değerlerine saygı göstermeye ve ifade özgürlüğünü garanti etmeye yönelik faaliyetleri gerçekleştirmeyi ve önlemleri almayı reddeden bir hükümet tarafından istismar edilen 2008 oyunlarında neler olup bittiğine ilişkin dünyanın her yerinde bir endişe büyümekte.

Sınır tanımayan muhabirler, IOC başkanı Jacques Rogge’a , olaya el koyması gerektiğine ilişkin olarak birçok mektup göndermiştir. Kendisi, kişisel olarak hiçbir zaman bu yazılara yanıt vermemiştir fakat kendisine yakın olan kişiler düzenli olarak IOC’nin siyasi bir örgüt olmadığı ve egemen devlet üzerinde herhangi bir baskı yapamayacağına dikkati çekmişlerdir.
IOC Pekin oyunları altyapısı üzerindeki yapılan çalışma ile ilgili gelişmeyi sürekli olarak açıklamaktadır fakat oyunlar için gereken saydamlığı ve de medyanın çalışmasını zayıflatacak olan ifade özgürlüğünün mevcut olmaması durumu konusunda endişeleri dile getiren resmi bir beyanat vermemiştir.

29 Kasım tarihli bir yazıda sınır tanımayan muhabirler Rogge’a şöyle yazdılar: ‘ne yazıkki sizin sessizliğiniz bütün bu suistimalleri mümkün kılmıştır; Çin’in Pekin oyunları organizatörlerinin, Çin ve yabancı muhabirlere, gazetecilere karşı olan politikalarını etkilemeye yönelik olarak IOC’nin elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini düşünmeye devam ediyoruz.
Bu anahtar mücadelede karşılaşılabilecek bir başarısızlık, olimpiyat hareketi tarihinde bütün çabaları engellemek yönünde muazzam bir başarısızlık olacaktır.’

Reporters Without Borders
stages demo in Hong Kong after being
banned from mainland China eight months ahead of Olympic games


  • 1797 defa okundu.