DERNEK’TEN HABERLER

1. Kayseri Büyükşehir ve Kocasinan Belediye Başkanları Ziyaret Edildi :
03.02.2005 Kayseri.Genel Merkez Yönetim kurulu üyelerimiz Büyükşehir belediye başkanı Sayın Mehmet Özhaseki ve Kocasinan belediye başkanı Sayın Bekir Yıldız’ı ziyaret etti. Belediye başkanlarına Doğu Türkistan’daki gelişmeler hakkında bilgi verildi.
2. Gulja Ayaklanmasının 8. yıl dönümünde Ankarada Çin Büyükelçiliği önünden protesto: 05.02.2005 Ankara.Çin'in 5 Şubat 1997 Kadir gecesinde İbadet eden kadınları tutuklaması üzerine başlayan Gulja ayaklanması Kayseri ve Ankara’da yad edildi. Ayaklanma esnasında ve sonrasında Çin’in uyguladığı katliam, Ankarada Çin büyükelçiliği önünde pretosto edildi. Ankara şubemiz başkanı Hayrullah Efendigil başta olmak üzere Ankara'da bulunan siyasi parti temsilcileri ve Doğu Türkistan dostlarının katılımı ile gerçekleştirilen bu pretesto basın tarafından yakından takip edildi. Çin büyülelçiliği önüne siyah çelenk bırakan Doğu Türkistanlılar basın bildirisi okuyarak olaysız bir biçimde dağıldı.
3. Ülkü Ocaklarında Doğu Türkistan Anlatıldı
07.02.2005 Kayseri Kayseri Belsin Ülkü Ocaklarının her hafta düzenli olarak düzenlemiş olduğu “Türk Dünyası” toplantıları kapsamında 07.02.2005 tarihinde Doğu Türkistan ve Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin anlatıldı. Toplantıya katılan Gençlere Doğu Türkistan’ı tanıtan belgesel gösterildi. Ardından Doğu Türkistan’ın dünü ve bugünü ayrıntılı olarak anlatıldı. Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin Beyin hayatı ve Doğu Türkistan mücadelesi geniş şekilde izah edildi.

4. Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Cengiz Utaç Ziyaret Edildi :
09.02.2005 Kayseri Genel Merkez yönetim kurulu üyelerimiz Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Pro.Dr.Cengiz Utaç beyi ziyaret etti. Sayın Utaç’a Doğu Türkistan, Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistan’lılar ve Derneğimiz faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Üniversite bünyesinde Doğu Türkistan’ın tanıtılması için faaliyetlerin düzenlenmesi isteklerimiz dile getirildi. Sayın Utaç, Türklerin Ata Yurdu Doğu Türkistan’ın üniversiteli gençlere tanıtılması ve anlatılması için gerekli tüm desteği vereceğini söyledi. Heyetimiz, ayrıca Rektör yardımcıları Sayın Prof.Dr. İbrahim Uzmay, Prof. Dr. Şenol Kartal beyleri de ziyaret etti.
5)Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri İstanbul Büyük Şehir kültür Dairesi Başkanını Ziyaret etti
Dernek yönetim kurulumuz bir heyet halinde İstanbul Büyükşehir belediyesi kültür dairesi başkanı Sn.Dr.Ali Mazat beyi Dernek.Gen.Bşk.Seyit Tümtürk,Ankara Şube Bşk.Hayrullah Efendigil .Yön.Krl.Üyesi.Dursun Mehmet Süydünlü .Erkin Abdulhamit ‘lerden oluşan bir grupla birlikte makamında ziyaret etti.Kendilerine Uygur medeniyeti .Sanatı ve Kültürü ile Doğu Türkistan’ın Türkiyede tanıtılması için ortak çalışma arzumuz iletildi.Bu doğrultuda görüş birliğine varıldı.
6-)Kayseri 26.02.2005 Irak Türkmenleri Yalnız Değildir İmza Kampanyası :KAMU-SEN'e bağlı TÜRK EĞİTİM - SEN 2 Nolu Şube başkanı Ali İhsan Öztürk Tarafından tertiplenen Irak Türkmenleri Yalnız Değildir imza kampanyasına Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyeleri ve dernek başkanımız Seyit Tümtürk'te iştirak etti. 26.02.2005 cumartesi günü düzenlenen bu kampanyaya BBP İl başkanı İsmail Topuz,CHP İl başkanı Avk.Mustafa Arslan,Yörük Türkmen Vakfı Kayseri Şube bşk.Ali Aydın,Gesi Belediye bşk.Sami Eker,MHP eski milletvekili Hamdi Baktır,Iraklı Türkmenler adına Prof.Dr Mahir Nakipoğlu ve kalabalık bir halk grubu katılmıştır.İmza kampanyasında derneğimiz adına söz verilen genel başkanımız Seyit Tümtürk yaptığı kısa bir açıklama ile Kayseri halkının her zaman mazlum milletlerin yanında olduğunu dile getirdi. Irak Türkmenlerinin Irak savaşından sonra düştükleri durumun, vicdanlarda derin yaralar açtığını vurgulayan Sayın Tümtürk, Doğu Türkistan’lılar olarak Irak Türkmenlerinin yanında olduklarını dile getirdi. Sayın Tümtürk “Tarihte Irk, din, renk ayrımı gözetmeden tüm mazlum milletlerin yardımına koşan Aziz Türk Milleti, sadece Kuzey Irak’ta değil tüm dünyada zulüm altından bulunan milletlere dün olduğu gibi bugünde destek olacaktır. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle sivil toplum örgütlerine ve Türk halkına büyük görev düşmektedir.” Dedi. Protestoya katılan ve söz alan diğer konuşmacılarda, Irak Türkmenlerine desteklerini açıklarken, başta Doğu Türkistan olmak üzere diğer mazlum milletlerin unutulmaması gerektiği üzerinde durdular.
 
 
Teshkilattin Hewerler
1- 2005. 11. 03: Mubarek Ramizan bayrimi Kayseride yaxawatkan Sherki Yurkistanlik hemxeherlirimiz arisida nahayiti guzel bir xekilde karxi elindi. Bolupmu ana wetendin ayrilghinigha karimay, ozlirining orp- adetlirige warislik kilghan asasta guyaki wetendikige ohxax birlik, barawerlik ichide otkuzdi. Yaxanghan we yaxlardin terkip tapkan bir gurup jamaet birlikte barlik oylerni ziyaret kilixip heyt ozkuzuxliri sani barghanche az keliwatkan moysipitlirimizning koz yaxlirining tukulixige sewep boldi. Jemiyetning Merkizi biansida kilinghan dua bilen weten yulida xehit bolghanlarning rohlirighan fatiheler ukulup, kilechekte guzul kunlerning esir Sherki Turkistan uchun yahxiliklargha wesile bulushini hemme ortak arzu kilishti.
2- 2005. 11. 13: 1933 we 1944- yillirida kurulghan Sherki Turkistan Islam Jumhuriyeti we Sherki Turkistan Jumhuriyetlirining kurulush tarihi munasiweti bilen Jemiyitimizning Ankara Xubesi we Turk milliyetchiliri Ankara Xubisi bilikte urunlaxturghan yighingha, Gazi Universitesi Hazirki Zaman Turk Xiwiliri bolumining ukutush heyitidin Hormatlik Prof.Dr.Fatih KIRISHCHI, Jemiyitimizning Ankara Xubisi reisi Hayrullah Efendigil ve Hajetepe Universitesi Tarih bolumi ukutush heyiti Dr.Erkin EKREM liksiyechi supitide katnaxti. Yighingha kop sandiki Sherki Turkistan dostliri ixtirak kildi. Metbuatning kuchluk dikitini tartkan bu yighin konguldikidek ahirlaxti.
3- 2005. 12. 10: Hayrulla Efendigilning rehberlikide Ankara Kizilay, Sakarya kuchilirida yol usti teshwikat yighini echildi.
Bu paaliyitimizge baxta Turkiye Devlet Kurulushi bax reisi hormatlik Birjan AKYILDIZ, sabik Devlet reisi Rexat DOĞRU, AKVIL bax reisi Metin GENÇ, NE Mutlu Vakfı reisi Füsun NEMETLU, Türk Ocaklırı bax reis yarıdemchisi Zeki DOĞAN, Türk Ocakliri sirittiki Türkler reisi Özhan ÇELİK, Türk Dunyasi Hemkarlik Jemiyiti idare heyiti, Gazi Unversiti yaxlık kollırı ezalırı, Türk Ocaklırı yaxlar kolırı ezalırı we 300 etrapıdıkı Ankarade turuxluk ıjtımaı jemıyet kuruluxınıng ezarılırı bılen kop sandıkı Sherkı Türkistan dostlırı bu yıghılıxka katnıxıx arkılık kollap kuwwetlıdı. Ankara xube baxlıkımız Hayrullah Efendıgılnıng mebuaat bayanatıda:
BU GÜN SÖZDE DUNYA INSAN HEKLIRI KUNI, HITAY ESARITIDE EZILGEN SHERKİ TÜRKİSTANDAKİ INSANLARNING KAYSI EHWALDA IKENLIKINI BILEMSILER?.... diyix akrilik kataxkuchilar we metbuaatka bizlerni yalghuz kuyup koymanglar, didi, ixtirakchilarmu ozlirining soz nowitide Hitayning Sherki Turkistanda elip beriliwatkan sistimilik irki kirghinchilik herkitini tilgha aldi.
4- 2005. 12. 12: Sherki Turkistan Medeniyet we Hemkarlik Jemiyitining idare heyet ezaliri Jemiyitimizning baxliki rehberlikide wilayet bax mejlis reisi hormatlik Ramazan TASH ependini hımet ornıda zıyaret kılıp, Sherkı turkıstanda yuz bırıwatkan ahırkı wekeler toghrısıda melumat berdı. Sohbet dostane bır xekılde elıp berıldı.
Bunıngdın kıyın ıdare heyıtımız Kayserıge yengı kelgen walı yarıdemchısı Mehmet POLAT ependını hızmet ornıda zıyaret kılıp, hızmıtınıng utukluk boluxıgha tılekdaxlık bıldurdı. Hormetlık walı yarıdemchısıge Sherkı Turkıstan hekkıde melumat bergendın kıyın, Sherkı Turkıstan Medenıyet we Hemkarlık Jemıyıtıng paalıyetlırı toghrısa kıreklık melumatlarnı berdı.
Idare heyıtımız rayumızdıkı resmı we ıjtımaı jemıyetlernı zıyaret kılıxnı dawamlaxturmakta.
5- 2005. 12. 12: Merhum rehbirimiz Isa Yusuf Alptekin ependim we putun xehitlirimiz uchun 17.12.2005 xenbe kuni pishin namizidin kiyin Kayseridiki hemxeherlirimiz arisida urunlaxturulghan Mewlidi Xerif we Kuraan Kerimni tamamlax duasi kilindi. Xu kuni ahximi saet 17:30 da Turkiye Dewlet Kuruluxi bax merkizi Turk Sariyida (Dr.Madiha Eldem Sk. Koja tepe Ankara) “Isa Yusuf Alptekin ependining hayati we mujadililiri” mawzuluk hatire yighin otkuzuldi. Hatire yighinigha Sherki Turkistan dawasigha yekindin koghul bolup kiliwatkan dostlar ixtirak kildi

Doğu Türkistan’dan Haberler
DOĞU TÜRKİSTAN HABER MERKEZİ

http://www.uygur.org/doguturkistan/index.html
12/30 - Türkiye yetkilileri Çin’e söz vermeye devam ediyor
1980’ li yılların başlarında başlayan Çin-Türkiye diplomatik ilişkilerinin bu güne kadar devamlı surette tek taraflı olarak Türkiye’nin özel çabaları ve fedakârlıkları sayesinde sürdürülmekte olduğunu söylersek mübalağa yapmış olmayız.
Uygur Türklerine Çin işkencesi
12/28 -Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Komitesi, Doğu Türkistan’da bulunan cezaevlerinde yaşanan olumsuz şartlar ve insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak başlattığı incelemeleri tamamladı.
Çin’in Entrikacılık Faalıyetlerı Hız Kazandı
12/07 -İşgalci Çin devleti 1980’li yılların başından itibaren sözde “Serbest piyasa ekonomisi sistemine geçme” ve “Batıya açılma” sloganları altında öncelikle işgali altında bulunan ve batıya açılma yolu üzerinde bulunan Doğu Türkistan’ı pürüzsüz olarak kendi bünyesine katma faaliyetlerine hız verdi.
BM: Çin'de işkence yaygın
12/02 - Birleşmiş Milletler, Çin'de işkencenin hala yaygın olduğunu bildirdi.
Örgütün İnsan Hakları Komisyonu'nun işkence raportörü Manfred Novak, ülkede sorunun çözümü için hala çok şey yapılması gerektiğini, daha fazla yapısal reforma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Doğu Türkistan’da AIDS hastalığı günden güne artmaktadır
12/01 -Medyada yer alan haberlere bakılırsa; Çin Hükümeti’nin Doğu Türkistan’da AIDS hastalığının yayılmasını engellemeye yönelik çabaları çok fazladır. Ancak Çin Hükümeti’nin propaganda amacıyla yayınladığı bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Çin Hükümeti’nin, Doğu Türkistan’da AIDS hastalığını önleme konusundan hiçbir çabası bulunmadığı bilinmektedir.
12/01 - Uygurların ünlü “12 Makam” eseri Birleşmiş Milletlerin “Korunması gereken kültürel miraslar” kapsamına alındı
12/01 -Birleşmiş Milletler Kültür Teşkilatı, 25.11.2005 pazartesi günü Merkezinde düzenlediği toplantıda, “Korunması gereken kültürel miraslar” listesine alınan eserleri ilan etti. Bu listeye Uygurların manevi sanat eseri olan “12 Makam” dahil edildi.
Doğu Türkistan Hakkaniyetçiler Partisi kurucusu ve başkanı İsa Hüsen, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı
11/28 -Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi’nin vatandan aldığı habere göre Doğu Türkistan Hakkaniyetçiler Partisi Başkanı İsa Hüsen, Çin polisleri tarafından Temmuz. 2005 tarihinde tutuklandı.
Çin hükümeti Kaşgar Edebiyatı Dergisi Yayın Yönetmeni Köresh Hüseyin’i 3 yıl hapse mahkum etti
11/11 -Çin Hükümeti; Kaşgar Edebiyatı Dergisi Yayın Yönetmeni Köresh Hüseyin’i; Çin Hükümeti’nin Uygur Otonom Bölgesinde ki katı siyasetinin tenkit edildiği “Yabani Güvercin” isimli eserin yayınlanmasına izin verdiği için 3 senelik hapis cezasına çarptırıldı.
Komünist Çin Teröristlerinin Uygurlara Terörist Demesiyle Uygurlar Terörist Olmazlar
11/02 -Uygur halkı günümüz dünya düzeni ortamında çok farklı ideolojiler safındaki büyük devletlerin nazarında değişik uluslar arası kavramlar oluşturmaktadır
  • 1652 defa okundu.