DERNEKTEN HABERLER

01 Ekim 2005 Cumartesi günü Komünist Çin’in aziz Vatanımız Doğu Türkistanı işgal edişinin 56. yılını şaşalı bir şekilde günler öncesinden başlayarak kutlaması Doğu Türkistanlıları derinden sarsmıştır,heleki mazlum bir milleti esareti ve işgali altına aldığı tarihi bir bayram sevinci ile kutlayan bu canileri kınamak ve komuoyunu bilgilendirme niteliğinde derneğimiz genel merkezi ve Ank.şubesinin organizasyonu,ile yapılan kınama ve Telin mitingine 104 kuruluşu bünyesinde bulunduran Türk Dayanışma Konseyi ve Kamu-Sen başta olmak üzere sivil toplum örgütleri siyasi partiler çevre illerden gelen hemşerilerimiz,ve Doğu Türkistan’a gönül veren kalabalık bir topluluk ile Çin’in Ankara B.Elçiliğine siyah çelenk bırakarak günün anlamını ifade eden basın bildirisi okunmuştur.Bu protesto eyleminin ardından,özellikle son yıllarda Çin ile çok sıkı işbirliği içinde olan Pakistan ‘nın Ankara B.Elçiliği önüne doğru sloganlar atarak ellerinde taşıdıkları pankartlarla gelen topluluk Temmuz 2005 tarihinde Pakistan’da cereyan eden ve Pakistan emniyet güçlerinin, Aralarında 6 aylık bebek ve 70 yaşındaki ihtiyar ninenin gözyaşına bakılmaksızın 23 kişinin hunharca katledilmesini kınayan siyah çelenk konulmuştur.Derneğimiz genel Başkanı Sn. Seyit Tümtürk basın açıklaması yaparak Pakistan hükümetinin bugünkü politikasını eleştirmiş Pakistan’a gelen ve bu ülkeye sığınan Uygurlara karşı bu akıl almaz uygulamaların kardeş ülke Pakistandan beklemediklerini bildirmiştir.
TAZİYE

02.05.2003 Cuma günü
H.Abdullah Selçuk
Vefat etmiştir.merhuma Allah’tan rahmet,yakınlarına sa TAZİYE

20.05.2003Salı günü
H.Fatıma Efendigil
Vefat etmiştir.Merhume’ye Allah’tan rahmet,yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz
bır ve ba TAZİYE

20.05.2003Salı günü
H.Fatıma Efendigil
Vefat etmiştir.Merhume’ye Allah’tan rahmet,yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz
şsağlığı diler TAZİYE

20.05.2003Salı günü
H.Fatıma Efendigil
Vefat etmiştir.Merhume’ye Allah’tan rahmet,yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz
iz.
01.10.2005 Çinin Doğu Türkistan’ı işgalinin yıl dönümünde Teşkilatımız geniş katılımla Çin elçiliği önünde protesto etmiştir.
2005-10-01: Hitayning Sherki Türkistanni ishghal kilghanlikin yil beshida Teshkılatımiz keng jamaetchilik bilen Hitay elchihanisi adlida namayish kildi.

Protesto eylemimize katılan kalabalık Çin elçiliğinden Pakistan elçiliğine slogan atarak yürümüştür.
Namayish paaliyitimizge katnashkan kishiler Hitay elchihanisidin Pakistan elchihanisigha keder shuar towlap yürmekte.

Eylemimize katılan kalabalığa karşı Emniyetin geniş güvenlik tedbiri aldığı dikkat çekmektedir.
Paaliyitimizge katnashkanlar uchun Sakchilar keng kolemde amanlik tedbiri alghankili kozge chelikmata.

01.10.2005 Pakistan Ankara Büyükelçiliği önünde Basın açıklaması yapılmıştır.
2005-10-01 Pakistanning Ankara elchihanisi aldida Metbuatlargha uchur birildi.Doğu Türkistan’dan Haberler
DOĞU TÜRKİSTAN HABER MERKEZİ
http://www.uygur.org/doguturkistan/index.html
10/30 - Doğu Türkistan’a devamlı surette Çin memurlar geliyor
Uygur Otonom Bölgesi Memur Bakanlığı’nın bildirdiğine göre Doğu Türkistan’da görevlendirilecek memurların 5. kısmı, Doğu Türkistan’a ulaştı.
10/25 - Çin Yetkilileri Büyük Mücahit; Muhammed Dursun’a Ölüm Cezası Vererek İdam Etti
Keriya Nahiyesi Karakir köyünden olan Şehit Muhammed Dursun ise Şehit Köreş ve Şehit Şir Ali’nin üstadı olmakla suçlanarak 1996 yılının Haziran ayında hakkında tutuklama emri çıkartılarak, başına 200.000 Yuan ödül koyulmuştu.
10/16 - Abdullah Kurban ve Mücahid Grubu Çin Pususuna Düştü! 3 şehid!
1990’lı yıllardan itibaren Çin Hükümeti’ne ve işbirlikçi münafıklara kök söktüren ve Çin Hükümeti’nin en çok aranılanlar listesinde olan Abdullah Kurban ve Mücahid grubu 18.07.2005 tarihinde gizlendikleri evde Çin baskınına uğradı...
10/15 - Çin’in Kara Eli Pakistan’a kadar Uzandı..ı...
Hotan Bölgesi Niye nahiyesinde ikamet etmekte olan Hacı Muhammed Kasım, hanımı Hasiyethan Kasım, Hasiyethan Hanım’ın küçük kardeşi Hacı Abdulghani ve hanımı Amine Çin Hükümeti’nin baskısı ile Pakistan’dan geri döndü.
10/15 - Kırgızistan Bişkek’te 20 Uygur Şüphe Üzerine Tutuklandı...
10/12 - Doğu Türkistan’da dini kitap taşımak dahi yasak!!!
20.07.2005 tarihinde Doğu Türkistan’ın Korla Bölgesi otobüs ve tren terminallerinin bulunduğu yerde Urumçi’den getirilen meşhur hadis kitabı Mushkatil Musabih’i yanında bulundurduğu için 2’si bayan 7 Uygur genci tutuklandı.
010/05 - Mübarek Ramazan Ayında Doğu Türkistan’da Kızıl Terör Dahada Arttı
Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi’nin muhabiri Abdullah Pamirin vatandan gönderdiği haberlere göre, bu yıl mübarek Ramazan ayının girişiyle komünist Çin hükümeti jandarma, polis, casus ve yardakçılarını seferber edip Uygur Müslümanlarının üzerindeki baskıyı daha da arttırmışlardır.

Çin hükümeti Kaşgar Edebiyatı Dergisi Yayın Yönetmeni Köresh Hüseyin’i 3 yıl hapse mahkum etti.
RFA/ETIC Çin Hükümeti; Kaşgar Edebiyatı Dergisi Yayın Yönetmeni Köresh Hüseyin’i; Çin Hükümeti’nin Uygur Otonom Bölgesindeki katı siyasetinin tenkit edildiği “Yabani Güvercin” isimli eserin yayınlanmasına izin verdiği için 3 senelik hapis cezasına çarptırıldı.
Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin RFA muhabirine bildirdiğine göre; Kaşgar Ağır Ceza Mahkemesi, bu sene 35 yaşını dolduran Köresh Hüseyin’i “Milli bölücülük ve bölücülük ideolojisini teşvik eden eserin yayınlanmasına izin vermekle” suçladı.
Yabani Güvercin isimli eserin yazarı Nur Muhammed Yasin, 2005 yılının başlarında Çin tarafından 10 sene hapis cezasına çarptırılmıştı.
Kaşgar Ağır Ceza Mahkemesi; Köresh Hüseyin’in 3 sene hapis cezasına çarptırılması ile ilgili sorumuza yanıt vermekten kaçınarak, olayı inkar etmiştir.

  • 1609 defa okundu.