Bugün; Komünist Çinliler vatanımız Doğu Türkistan’ın işgalinin 56. yılını büyük törenler, şaşaalı gösteriler ile kutlarken, verilen milyonlarca can, nehir gibi akan kan ve gözyaşları ile yazılan Doğu Türkistan halkının 56 yıllık matem dolu tarihini hatırlamak için toplandık.
Herkesçe bilindiği üzere, bugün Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Komünist Çin ordularınca işgal edilmesinin 56. yılı.
Bugün; Doğu Türkistan bağımsızlık hareketinin başlamasının 56. yılı.
Bugün; Türk dünyasının kalbine hançer saplanmasının 56. yılı.
Bugün; Türk medeniyet tarihinin mimarları Uygur Türklerinin binlerce yıllık tarihlerinin, medeniyetlerinin, örf ve adetlerinin, dini ve milli kimliklerinin baskı altına alınışının 56. yılı.
Bugün… Kısacası Doğu Türkistan halkının en acı tarihinin başlangıcının 56. yılı.
Biz bugün; burada 56 yıldır cehennem azabı yaşayan zülüm ve işgal altındaki Doğu Türkistan halkını hiçe sayarak kuruluş bayramlarını kutlayan Komünist Çin Hükümetinden, Doğu Türkistan’ı terk etmelerini, devletin desteklediği ve Doğu Türkistan halkını azınlık durumuna düşürmeyi amaçlayan planlı göçmen akınının durdurulmasını, sözde aile planlaması adı altında uygulanan bebek katliamının durdurulmasını talep ediyoruz. Bu güne kadar katledilen milyonlarca günahsız bebeğin hesabını vermeye çağırıyoruz. Uluslar arası kamu oyunun baskısı ile serbest bırakılan suçsuz olmasına rağmen hapse atılan Rabiye Kadir hanımdan başka şu anda on binlerce masum Doğu Türkistan’lı Çin hapishanelerinde ağır şartlar ve işkenceler altında tutulmaktadır. Şu anda Çin hapishanelerinde tutulan, Tohti Murzat, Nurmuhammed Yasin, Kerim Abdulveli, Ablethan Mehsum, Abdulgani Muhammed Emin, Muhammed Tohti Ruzi, Abdulvahhab Tohti ve bunlar gibi binlerce masum Doğu Türkistan’lının serbest bırakılmasını istiyoruz.
İşgalci Komünist Çin hükümetinin bayram olarak kutladığı bu günde, baskı ve zulümle içi kan ağlayarak bu bayrama tanık olmak zorunda kalan Doğu Türkistan halkına sesleniyoruz.
Kahraman Doğu Türkistan halkı; üzerinizde gezmekte olan kara bulutların, bu kara günlerin sonu yaklaşmaktadır. Zulüm hiçbir zaman payidar kalmayacaktır. Dünya kamu oyu Doğu Türkistan’ı daha iyi tanımakta, dünya devletleri Komünist Çin’in işgalci ve insan hakları tanımaz bir devlet olduğunu her geçen gün daha fazla idrak etmektedir. Allah (CC) ‘ın yardımı ve dünya kamu oyunun desteği ile en kısa zamanda Doğu Türkistan bağımsızlığına kavuşacaktır.
Bugün Komünist Çin’in bayramı bizim ise matem günümüz. Bu günde Komünist Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalini lanetle kınıyoruz.
Bütün dünya halkına, demokratik devlet yetkililerine, insan hakları teşkilatlarına, sivil toplum örgütlerine ve özellikle Türk Cumhuriyetleri yetkililerine sesleniyoruz.
Bizim davamız haklı dava. Bizim davamız insan hakları davası. Bizim davamız soykırıma, asimilasyona, işgale karşı dava. Bizim davamız bağımsızlık davası. Bizim davamız vatan davası. Biz her zaman ve her yerde kişilik hak ve özgürlükleri için mücadele ediyoruz. Bu davada hepinizi bizim yanımızda olmaya, zalimlere karşı, insan hakları ihlallerine karşı aynı safta yer almaya davet ediyoruz. İnsan haklarını ihlal eden kim olursa olsun hep birlikte karşı durmaya ve sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz. Biz bu dava yolunda bağımsızlığımızı elde edene kadar mücadelemize devam edeceğiz.
Kahrolsun işgalci Komünist Çin Emperyalizmi, Yaşasın Doğu Türkistan’ın bağımsızlık davası.

01.10.2005
Seyit TÜMTÜRK
Genel Başkan

  • 1730 defa okundu.